Sneženie čaká Slovensko do rána. Ďalšie vlny prídu cez víkend. Čo nás čaká?

26.11.2021 o 20:20 - Peter Minárik

Nižšie polohy západného Slovenska počas dnešného dňa zasiahlo prvé sneženie, ktoré prinieslo prvú snehovú nádielku aj do takých oblastí ako Bratislava, či Záhorie. Počas noci sa sneženie dostane do ďalších oblastí nášho územia a snehové zrážky sa očakávajú aj počas nadchádzajúceho víkendu.

Sneženie čaká Slovensko do rána. Ďalšie vlny prídu cez víkend. Čo nás čaká?

Deň po Kataríne sme sa dočkali prvej snehovej nádielky v nižších polohách a vôbec prvého sneženia aj v Bratislave. Dnešné počasie je však pomerne paradoxné, zatiaľ čo vo vyšších polohách západného a stredného Slovenska počas väčšiny dnešného dňa pršalo, tak na krajnom západe snežilo aj v nižších polohách.

Sneženiu zabránili Malé Karpaty

Príčinou dnešnej situácie bolo to, že zrážky prinášala tlaková níž, ktorá sa cez našu oblasť presúva z Jadranu a súčasne po jej zadnej strane začal prenikať chladný vzduch od severozápadu. Jeho prísunu nad ďalšie oblasti nášho územia však zabránili Malé Karpaty.

Cez toto pohorie studený vzduch prenikal len ťažko a zatiaľ čo v Malackách snežilo a napadlo už viac ako 5 cm, tak na opačnej strane Malých Karpát v Pezinku naďalej prší. Podobne to bolo aj v Bratislave. Zatiaľ čo v severných a v západných častiach mesta snežilo, tak v mestských častiach, ktoré ležia v závetrí Malých Karpát pršalo. Studený vzduch však už predsalen začína zatekať aj nad ďalšie oblasti nášho územia.

Sneženie sa dostane aj do ďalších regiónov Slovenska

Počas nadchádzajúcej noci bude hranica sneženia klesať na celom západnom a strednom Slovensku, no súčasne s poklesom hranice sneženia začnú zrážky od juhozápadu ustávať.

Počas soboty nás čaká ešte niekoľko menej výrazných vĺn sneženia. Jedna postúpi cez Záhorie a severozápadné Slovensko počas dňa, no výraznejšiu nádielku neprinesie.

Zaujímavejšie bude až sneženie, ktoré čaká stredné Slovensko od sobotňajšieho večera. Na strednom Slovensku by malo snežiť celú noc na nedeľu a do nedeľňajšieho rána môže napadnúť do 5 cm nového snehu.

Na východe zatiaľ bez snehu

Nového snehu sa zatiaľ nedočká východné Slovensko. Zatiaľ čo na strednom Slovensku bude v noci na nedeľu snežiť, tak na východe sa výraznejšie rozprší.

Ďalšia vlna zrážok čaká naše územie od nedeľňajšieho rána, no naše územie by sa už malo nachádzať v teplejšom vzduchu. Od západu sa tak bude rozširovať dážď a snežiť bude len v našich najvyšších polohách.

V nedeľu nás tak čaká výdatnejší dážď, ktorý ,,spláchne,, sneh všade tam, kde napadol. Numerické modely však už teraz avizujú ďalšiu vlnu ochladenia a snehových zrážok, ktoré by mali doraziť v pondelok. Viac o vývoji na ďalšie dni nájdete TU.