Sneženie dorazí už v pondelok. Vločky aj v nížinách

17.11.2018 o 12:12 - Ľ.F.
Článok

Začiatkom týždňa nás čaká zmena v počasí. Suchý a studený vzduch vystrieda vlhkejšie prúdenie od juhu. Sneženie sa ukáže aj v nížinách. 

Sneženie dorazí už v pondelok. Vločky aj v nížinách

Už v nedeľu večer sa presunie severne od nášho územia z Ukrajiny ďalej nad východné Nemecko brázda nízkeho tlaku vzduchu vo vyšších vrstvách ovzdušia. Tá prinesie zmenu v počasí, oblačnosti pribudne a vyskytnú sa aj zrážky.

Zrážky budú len veľmi slabé, no budú výlučne vo forme snehu. Snehové vločky sa môžu ukázať už v nedeľu popoludní a to aj v nížinách. Ďalšie sneženie príde na naše územie v pondelok. To by malo zasiahnuť najmä stredné a východné Slovensko, kde by malo snežiť na mnohých miestach. Na západe budú v pondelok zrážky nerovnomerne rozložené, no taktiež vo forme snehu.

Nemôžeme však hovoriť o žiadnych výdatných zrážkach. Sneženie nebude dostatočne silné ani na to, aby vytvorilo súvislú snehovú pokrývku. Akumulovaný úhrn bude do 5 cm snehu (na horách to neplatí). 

Viac zrážok by malo doraziť v utorok, keď sa tlaková níž z oblasti Jadranu začne presúvať ďalej na severovýchod. Tieto zrážky sú však otázne, keďže budú na rozhraní dažďa a snehu. Môžeme tak buď pozorovať výdatnejší dážď, no šanca je aj na hustejšie sneženie.