Sneženie je už viac než isté. Na severe až do 40 cm

Článok
Po slnečnom prelome rokov nás čaká zrážkovo bohatá prvá januárová dekáda.

V závere roka 2016 sa nad našim územím usadila tlaková výš. Po jej prednej strane najskôr dorazil studený vzduch od severu, neskôr k nám vo výškach prenikol teplejší vzduch od západu až juhozápadu. Následkom toho sa na našom území vytvorila teplotná inverzia. Tá však dlho nevydrží. Prednedávnom sme informovali o blížiacom sa výdatnom snežení. Predpovede sa s vysokou pravdepodobnosťou naplnia. Už čoskoro totiž dorazia výdatné snehové zrážky.

V pondelok sa ochladí

Ochladenie dorazí už začiatkom pracovného týždňa. V pondelok prejde cez naše územie studený front, za ktorým k nám začne od severu prúdiť chladný a vlhký vzduch. Zatiaľ čo nad Britskými ostrovmi sa usadí mohutná tlaková výš, v oblasti Pobaltia a severovýchodného Poľska sa začiatkom týždňa usadí hlboká tlaková níž. V pondelok a utorok sa tak na viacerých miestach môže vyskytnúť slabé sneženie či snehové prehánky. Nepôjde však o nič výrazné. Maximálne teploty v pondelok a utorok dosiahnú -4°C až +2°C, pričom najchladnejšie bude práve na severe. Nočné teploty už nebudú pri silnejšom vetre tak nízke. Mrazivá noc bude už len z dnešného na zajtrajší deň. Do pondelka rána sa najmä v horských dolinách môže ochladiť aj na -20°C. V utorok by mali minimá dosiahnuť už ,,len" -10°C, v stredu ešte viac.

Výdatné sneženie dorazí v strede týždňa

Počas stredy sa očakáva ďalší prechod frontu, tentoraz oklúzneho. Ten prinesie výdatné zrážky, ktoré budú prevažne snehové. Keďže k nám bude prúdiť vlhký a chladný morský vzduch od severu, najviac zrážok sa očakáva na Kysuciach, Orave a Liptove. Sneženie sa však vyskytne takmer na celom území Slovenska. Prvé snehové vločky spojené s týmto frontom dorazia už v noci na stredu. Sneženie sa následne na sever udrží približne 2 dni.

Vo vyššie spomenutých regiónoch sa očakáva tvorba novej snehovej pokrývky, ktorej výška môže dosiahnuť 20 až 40 cm. Veľké množstvo nehu spadne aj na severe východného Slovenska, kde sa očakáva 10 až 20 cm. Najviac snehu však obdržia náveterné strany hôr. Tam môže spadnúť aj 50 centimetrov nového snehu. Menej snehových zrážok dostanú južné strany hôr, kde spadne do 10 centimetrov. Juh a juhozápad Slovenska sa výdatného sneženia nemusia báť. Tam spadne prevažne do 5 centimetrov nového snehu, ktorý sa pravdepodobne bude aj topiť. Teplota budú na celom území okolo nuly, na severe len okolo -3°C. Na juhozápade a juhu Slovenska do +3°C.

Intenzita sneženia sa mení každým dňom, no nie výrazne. Sneženie na severe je už viac než isté a otázne sú už len južné strany hôr, kde sa ešte snehové zrážky môžu mierne zredukovať. Prvá januárová dekáda tak bude zrážkovo bohatá a celkovo by mala skončiť v priemere až miernom nadpriemere dlhodobého normálu. 

img