Sneženie komplikuje život v našej oblasti, no na Záhorí prší. Prečo?

12.01.2021 o 21:40 - Peter Minárik
  • Článok

Cez našu oblasť postupuje frontálny systém, ktorý aj do okolitých krajín prináša sneženie. To komplikuje dopravu.

Sneženie komplikuje život v našej oblasti, no na Záhorí prší. Prečo?

Presúvajúci sa frontálny systém, ktorý aktuálne ovplyvňuje počasie na našom území a prináša zrážky komplikuje dopravu v okolitých krajinách. 

Frontálny systém však pozostáva z dvoch frontov. Z teplého, ktorý aktuálne prechádza našim územím a zo studeného, ktorý postúpi počas noci a práve už prechod teplého frontu, ktorý cez naše územie prešiel vtiahol na časť Slovenska teplý vzduch.

Teplý vzduch zatiekol nad takmer celé severné Rakúsko medzi Šumavou a Alpami. V tejto časti Rakúska sú teploty nad nulou až do +2 °C. Najteplejšie je však vo východnom Rakúsku. Vo Viedni je až +5 °C.

teplý vzduch preniká cez Rakúsko smerom nad Záhorie, zdroj: Infoclimat
teplý vzduch preniká cez Rakúsko smerom nad Záhorie, zdroj: Infoclimat

Tento vzduch zatiekol aj nad naše územie, konkrétne nad Záhorie, kde teplota stúpa k +1 °C. Ďalej sa však teplý vzduch nedostane. 

Ide totiž o to, že prenikaniu teplého vzduchu zabráni orografia Malých Karpát. Karpaty tak teplý vzduch ďalej nepustia a ten tak zostane nad Záhorím. Vplyvom toho nad Záhorím prší alebo padá dážď so snehom.

Na zvyšku Slovenska sneží a postupne bude snežiť aj na Záhorí. Pod snehom sú aktuálne takmer všetky cesty v severozápadnej polovici územia.

Sneženie komplikuje dopravu aj v okolitých krajinách a to predovšetkým v Nemecku. V Sasku sa doprava zastavila hneď na niekoľkých úsekoch, vrátane diaľnice A4 smerom do Drážďan, kde vplyvom zasneženej vozovky sa stalo niekoľko dopravných nehôd. Problémy sú aj na A14 v Lipsku.

Nehody na šmykľavých cestách komplikujú dopravu aj na západe Poľska a postupne aj v Česku.

Na našom území sú vozovky na severozápade zasnežené, ale všetky cesty sú aktuálne prejazdné.

aktuálna zjazdnosť ciest, zdroj: zjazdnost.sk
aktuálna zjazdnosť ciest, zdroj: zjazdnost.sk
Najnovšie správy