Sneženie mieri aj do Bratislavy. Ďalšia vlna sneženia príde už v noci

05.01.2021 o 16:16 - Peter Minárik
  • Článok

V noci sa chystá na Slovensko ďalšia vlna sneženia, ktorá začne ovplyvňovať počasie už po polnoci. Problémy sa očakávajú aj vo vyššie položených oblastiach západného Slovenska.

Sneženie mieri aj do Bratislavy. Ďalšia vlna sneženia príde už v noci

Nad naše územie mieri ďalšia vlna zrážok z oblasti Álp. Postará sa o to ďalšia tlaková níž, ktorá sa presunie z Álp cez Rakúsko a Česko nad Poľsko.

Najdôležitejšie na tejto správe je, že sneženie sa očakáva aj vo vyššie položených oblastiach západného Slovenska, vrátane nášho hlavného mesta. Ráno tak sneh bude komplikovať dopravu.

Zrážky by sa nad naše územie mali nasúvať z Maďarska a z Rakúska už okolo 2:00. Spočiatku sa zrážky očakávajú len na krajnom západe a v prevažnej miere pôjde o dážď. Snežiť bude len v Malých Karpatoch.

Situácia by sa podľa aktuálnych predikcií numerických modelov mala zásadne zmeniť okolo 5:00 až 6:00 ráno. To už sa začnú zrážky meniť na snehové aj v nižších polohách a ako vidieť na mape, tak snehové zrážky sa očakávajú aj v okrese Bratislava, kde by mala ležať hranica sneženia paradoxne najnižšie z celého Slovenska.

Očakávané skupenstvo zrážok
Očakávané skupenstvo zrážok

Môže za to prenikanie chladnejšieho vzduchu od severozápadu, ktorý zníži hranicu sneženia najnižšie práve v oblasti západného Slovenska. V hlavnom meste sa hranica sneženia bude pohybovať okolo nadmorskej výšky 200 m n.m.

Očakávaná hranica sneženia
Očakávaná hranica sneženia

Sneženie sa v priebehu zajtrajšieho rána a dopoludnia bude rozširovať aj nad ďalšie oblasti nášho územia. Snežiť bude na západe a v Banskobystrickom kraji od výšky zhruba 300-400 m n.m.

Na severe by mala hranica sneženia ležať najvyššie a to okolo nadmorskej výšky 700 m n.m. Sneženie a dážď by mali na našom území ustávať okolo poludnia od juhozápadu.

Počas skorého rána sa tak na našom území rozsneží, pričom na prídel nového snehu sa musia pripraviť obyvatelia západného a stredného Slovenska od výšky 300 m n.m.

Snežiť však bude aj v Bratislave, no s vytváraním snehovej pokrývky sa očakáva vo vyššie položených oblastiach mesta. V oblasti Koliby, či napríklad Kramárov by mohlo napadnúť do 5 cm čerstvého snehu. Mapu očakávanej snehovej pokrývky pre Slovensko nájdete pod článkom.

Najnovšie správy