Sneženie mieri na Slovensko. Toto nás čaká hodinu po hodine

24.01.2021 o 16:34 - Peter Minárik
  • Článok

Už o pár hodín začne na našom území výraznejšie snežiť, pričom východné Slovensko čaká taká nádielka snehu, že ráno môže spôsobovať kalamitný stav.

Sneženie mieri na Slovensko. Toto nás čaká hodinu po hodine

Do oblasti východného Slovenska mieri jedna z najvýdatnejších vĺn sneženia počas tejto zimy. Postará sa o to presúvajúca sa tlaková níž z oblasti Jadranského mora, tzv. ,,Jadranka,,

Táto tlaková níž prinesie výdatné sneženie na Slovensko, na juh Poľska, na Ukrajinu a aj do Maďarska, kde taktiež očakávajú najmä na severe výraznejšiu snehovú nádielku.

Najskôr dážď, potom sneženie

Tlaková níž začne počasie na našom území ovplyvňovať už okolo polnoci, kedy sa postupne rozsneží na strednom Slovensku. Sneženie čaká najskôr Banskobystrický kraj a okres Liptovský Mikuláš. Postupne dorazí od juhu výdatnejšie zrážkové pole a rozsneží sa aj na Spiši a na Gemeri.

Zrážky sa postupne rozšíria aj nad východné Slovensko, no najskôr čakajte dážď. V priebehu noci sa od západu začne dážď meniť na sneženie.

O 4:00 by malo snežiť už len východne od spojnice Košice-Prešov a to len v najnižších polohách. K rannej 6:00 bude pršať už len výlučne vo Východoslovenskej nížine, kde sa dážď na sneženie zmení okolo 8:00.

Sneženie začne ustávať až na poludnie od západu. Postupne ustane na Spiši a na Gemeri. Na zvyšku východného Slovenska bude sneženie ustávať až v pondelok popoludní.

Sneh sa objaví aj na severe

Počas pondelka sa postupne dostaneme do chladnejšieho a vlhšieho severného prúdenia a sneženie tak čaká severné regióny Slovenska, kde by mohlo snežiť až do utorka.

Najviac snehu napadne jednoznačne na východe, kde sa očakáva, že do zajtrajšieho poludnia napadne 10 až 20 cm snehu. O niečo menej snehu môže byť len vo Východoslovenskej nížine, kde začne snežiť až v pondelok ráno.

Na náveterných stranách hôr však výška novej snehovej pokrývky bude prekračovať výšku 20 cm a najzaujímavejšia situáciu bude v oblasti Vihorlatu, kde by mohlo pripadnúť až do 50 cm čerstvého snehu.

V pondelok by sneh mohol pribudnúť aj na severe Žilinského kraja, kde sa očakáva do 5 cm snehu. 

Najnovšie správy