Sneženie mieri opäť na Slovensko. Sneh napadne predovšetkým na severe

19.03.2020 o 20:17 - Peter Minárik
  • Článok

V súvislosti s blížiacim sa ochladením nás opäť čaká aj návrat snehových zrážok. Tie by sa podľa aktuálnych prepočtov numerického modelu mohli vyskytovať predovšetkým na severe územia.

Sneženie mieri opäť na Slovensko. Sneh napadne predovšetkým na severe

Po mimoriadne teplých dňoch nás cez víkend čaká poriadna zmena a veľmi výrazné ochladenie. V niektorých oblastiach nás čaká taká zima, aká ešte uplynulú zimu nebola. Prepadnú sa teploty a prídu aj snehové zrážky.

Zmenu prinesie studený front, ktorý sa v priebehu soboty začne presúvať cez naše územie od severu smerom k juhu. V priebehu ranných hodín sa začnú nad naše územie nasúvať zrážky, ktoré budú kvapalné.

Spolu s tým sa však od severu začne nad naše územie tlačiť studená vzduchová hmota a zrážky tak postupne začnú prechádzať do tuhého skupenstva. 

Hranica sneženia by sa mala spočiatku držať okolo výšky 600 m n.m., no v priebehu večera začne klesať aj do nižších polôh.

Podľa aktuálnych výstupov numerického modelu by malo počas soboty aj nasnežiť a to predovšetkým v oblasti hôr, najmä však v oblastiach Oravy, Liptova, Spiša, či Horehronia. Napadnúť by malo aj okolo 5 cm snehu.

očakávaná výška nového snehu
očakávaná výška nového snehu

Snehové zrážky síce nedorazia na celé naše územie, ale čo sa bude týkať úplne celého územia Slovenska je pomerne prudké ochladenie. 

Do našej oblasti sa totiž od severovýchodu začne dostávať studený a chladný vzduch, pri ktorom teploty poklesnú na celom území. Zatiaľ čo dnešné teploty sú nad úrovňou dlhodobého normálu, tak cez víkend nás už čakajú teploty, ktoré budú výraznejšie pod úrovňou teplotného normálu. 

Denné teploty by na našom území na začiatku týždňa nemali prekračovať hranicu +5 °C a v oblasti severného Slovenska sa očakáva dokonca aj celodenný mráz. 

Ešte výraznejšie mrazy nás čakajú počas noci. Teploty by na našom území mali klesať dokonca pod hranicu -15 °C. 

Pred nami sú tak pravdepodobne najchladnejšie dni za uplynulé mesiace. Vývoj na ďalšie dni si môžete pozrieť TU.

Najnovšie správy