Sneženie na juhu Nemecka komplikuje dopravu. Snežilo aj v Mníchove

Článok
Na juhu Nemecka sa prudko ochladilo. Teplota tu klesla pod +5°C a situáciu sťažuje veľmi husté sneženie.
Výpadky prúdu, uzavreté cesty a v piatok aj školy. To sú dôsledky prvého sneženia v Hornom Bavorsku na juhu Nemecka. V tejto časti síce sneženie nie je ničím výnimočné, avšak sneženie uprostred októbra a ešte v takej intenzite je naozaj nezvyčajné.

Počasie v tejto oblasti ovplyvňuje tlaková níž XENON. Tá sa postarala o to, že takmer všetky oblasti na juhu Nemecka od nadmorskej výšky 600 metrov sa v noci na piatok premenili do zimnej krajiny. Snežilo však aj pod touto nadmorskou výškou. Sneženie zaznamenali aj v samotnom Mníchove s nadmorskou výškou 535 m.n.m. Sneženie na juhu Nemecka od výšky približne 750 metrov je natoľko výdatné, že pod ťarchou snehu padajú stromy. Úrady v oblasti Garmisch-Partenkirchen vyzvali obyvateľov aby radšej zostali doma a zatvorené zostaly úrady, školy a škôlky.

Situáciu na cestách južného Nemecka komplikujú vodiči bez zimných pneumatík. Ráno bola uzavretá diaľnica medzi Mittenwaldom a Garmisch-Partenkirchenom. Na cestu spadlo až 15 stromov. Stromy popadali aj na niekoľkých železničných tratí, a tak je prerušená železničná doprava. Zhruba 22000 domácnosti je bez dodávok elektrickej energie.

V nadmorskej výške okolo 700 metrov napadlo v noci až 15 cm nového snehu. Vo výške okolo 1000 metrov pribudlo až 35 cm. V oblasti Seefeldu však spadlo až 50 cm snehu.
img