Sneženie na Slovensku komplikuje dopravu. Od západu sa prudko otepľuje

17.02.2021 o 12:36 - Peter Minárik
  • Článok

Počasie na našom území ovplyvňuje frontálny systém, ktorý aktuálne prináša do oblasti stredného a východného Slovenska sneženie, ktoré spôsobuje komplikácie. Medzičasom sa však od západu prudko otepľuje.

Sneženie na Slovensku komplikuje dopravu. Od západu sa prudko otepľuje

Na našom území dnes panuje pomerne nepriaznivé počasie. V priebehu ranných hodín sa v oblasti západného Slovenska vytvárala poľadovica, ktorá sa na niektorých miestach ešte stále vyskytuje, zatiaľ čo na zvyšku územia sneží.

Sneženie sa vyskytuje ešte aj v týchto chvíľach, pričom komplikuje dopravu predovšetkým v oblasti hôr a najmä na horských priechodoch.

Podľa aktuálnych informácii Slovenskej správy ciest sú všetky sledované diaľničné úseky na území SR zjazdné, povrch vozoviek je vlhký až mokrý, okrem úseku D3 Svrčinovec - Skalité, R3 Trstená - Tvrdošín a R3 Horná Štubňa, kde je čerstvý až kašovitý sneh do 2 cm.

Horské prechody (HP) na území Slovenska sú zjazdné, povrch vozoviek je prevažne pokrytý čerstvým, kašovitým až utlačeným snehom do 1-3 cm, okrem HP Podspády, Dobšiná, Vrchslatina, Donovaly a Chorepa, kde je zľadovatený sneh do 2 cm. HP Šturec, Branisko, Biela Hora, Pusté Pole, Zbojská, Príslop, Havran, Pezinská Baba, Skýcov, Štós, Soroška, Dargov a Vernár majú povrch vozovky vlhký až mokrý.

Najkomplikovanejšia situácia je na horskom priechode Donovaly, ktorý pre dopravu nad 10 ton museli uzavrieť. 

Zatiaľ čo na strednom a východnom Slovensku sneží pri mínusových teplotách, tak od západu sa začína pomerne prudko otepľovať.

Môže za to prenikanie teplého vzduchu z vyšších vrstiev atmosféry do spodných vrstiev. Najteplejšie je v týchto chvíľach v Bratislave. Zaujímavé je, že zatiaľ čo na Kolibe je +4,3 °C, tak v nižších výškach v meste je len +1 °C. Aj to svedčí o postupnom prenikaní teplého vzduchu z výšok do spodných vrstiev.

V priebehu dňa sa bude na západe naďalej otepľovať, pričom popoludní môže byť na krajnom západe až +10 °C.

Najnovšie správy