Sneženie sa aktuálne nasúva nad Slovensko. Problémy prídu najmä večer. Kde napadne najviac?

30.11.2021 o 13:34 - Peter Minárik

Teplý front sa aktuálne blíži k nášmu územia a už pomaly začína ovplyvňovať počasie na našom území. Zatiaľ z neho výrazne sneží v Česku, v Nemecku a v Rakúsku. Problémy sa na Slovensku očakávajú vo večerných hodinách.

Sneženie sa aktuálne nasúva nad Slovensko. Problémy prídu najmä večer. Kde napadne najviac?
foto: dpa

Zmena počasia sa na Slovensko blíži. Už v týchto chvíľach charakterizuje blížiacu sa zmenu silnejúci západný vietor a postupne sa nad naše územie rozširuje aj zrážkové pole.

Výraznejšie problémy však na naše územie dorazia počas večerných hodín, kedy kombinácia výdatného sneženie a silného vetra začne na našom území spôsobovať dopravné problémy.

Sneženie sa blíži

Už v týchto chvíľach výdatne sneží v Nemecku, v Česku a postupne aj v západnom Rakúsku. Sneženie prináša teplý front, ktorý postupuje cez oblasť strednej Európy a čoskoro začne počasie ovplyvňovať aj na našom území.

Prvé sneženie sa na našom území vyskytlo vo večerných hodinách v oblasti severného Slovenska. Sneženie prinieslo jemnú snehovú pokrývku. Aktuálne sa slabé sneženie vyskytuje na severozápadnom Slovensku, no na západe ktorý sa už nachádza v teplejšom vzduchu sa vyskytujú zrážky kvapalné.

V priebehu nadchádzajúcich hodín začnú zrážky naberať na sile, pričom v severozápadnej časti nášho územia pôjde o výdatnejšie sneženie.

Výrazne sa rozsneží večer

Najintenzívnejšie sneženie sa na našom území očakáva medzi 15:00 až 20:00. Sneženie, ktorý bude výdatnejšie môže prinášať snehovú pokrývku s rýchlosťou 1,5 až 2 cm.

Snežiť by malo na takmer celom Slovensku. Výnimkou bude len juh Východoslovenskej nížiny, oblasť Záhoria, Bratislavy a jej širšieho okolia. V týchto oblastiach sa očakávajú aj zrážky kvapalné.

Počas nočných hodín sa postupne rozprší aj na ďalších miestach západného Slovenska. Bude to súvisieť s tým, že sa nad naše územie bude natláčať teplejší vzduch, ktorý bude dvíhať hranicu sneženia.

Sneženie by malo ustávať v ranných hodinách. Do rána napadne najviac snehu v Trenčianskom, v Žilinskom a na západe Banskobystrického kraja a to aj viac ako 10 cm. Mapu očakávanej snehovej pokrývky nájdete pod článkom.