Sneženie ,,storočia,, zasiahlo Austráliu

Článok
Intenzívne sneženie trápi oblasť Austrálskych Álp. Klimatológovia uvádzajú, že ide o najintenzívnejšie sneženie za posledné desaťročia
Mnoho austrálčanov vyráža na zimnú dovolenku na Nový Zéland, ktorý sa pýši množstvom kvalitných lyžiarskych tratí. Tohtoročná zimná sezóna však na Novom Zélande ešte nezačala. Oblasť Nového Zélandu už niekoľko dní trápi výdatný dážď a silné poryvy vetra. Ochladenie, ktoré by na hory malo priniesť sneženie tu očakávajú až v priebehu nasledujúceho víkendu.
Austrálčania tak zatiaľ zostávajú doma a rozhodne nemusia smútiť. Za zimnými radovánkami môžu vycestovať do svojich Austrálskych Álp, ktoré už niekoľko dní sužuje intenzívne sneženie. To miestni ľudia označili za ,,sneženie storočia,,
 
Výdatné sneženie do horských oblastí juhovýchodnej Austrálie prináša výrazný studený front, ktorý je spojený s tlakovou nížou, ktorá ovplyvňuje počasie v oblasti už niekoľko dní. V lyžiarskom stredisku Falls Creek už napadlo okolo 130 cm snehu a podľa prognóz by tu do konca tohto týždňa mohla výška snehovej pokrývky prekonať hranicu 2 metrov.
Výdatné sneženie však sužuje prakticky všetky horské oblasti juhovýchodnej Austrálie. Hovorca strediska Thredbo informoval, že v oblasti leží 80 cm snehu, čo v júni v tomto lyžiarskom stredisku ešte v histórii nikdy nezaznamenali.

Aktuálna vlna intenzívneho sneženia na juhovýchode Austrálie je najintenzívnejšia za posledné desaťročia. Podľa klimatológov je možné že bude prekonaný rekord z roku 1980, kedy zaznamenali výšku snehovej pokrývky v Austrálii na úrovni 350 cm.  Zima je totiž ešte len na samom začiatku a v priebehu víkendu už v niektorých lokalitách môžu namerať aj dvojmetrovú snehovú pokrývku.