Sneženie už aj komplikuje dopravu. Najvýdatnejšie sneží na Gemeri a Spiši

13.10.2021 o 18:51 - Peter Minárik

Na Slovensko dnes prišiel prvý sneh, ktorý výraznejšie komplikácie nespôsobil. Jediné problémy sa aktuálne vyskytujú na horskom priechode Vernár, kde už niekoľko hodín sneží a na ceste je vrstva kašovitého snehu.

Slovensko sa dnes dočkalo prvého sneženia, ktoré dorazilo aj do obývaných oblastí. Do dnešného dňa sa sneženie týkalo výlučne našich hôr.

Do bieleho rána sa dnes prebudili obyvatelia Oravy, Liptova, Spiša a čiastočne aj Horehronia. V priebehu dňa sa sneženie sústredilo do oblasti Spiša, Gemera a do východného Horehronia, kde aktuálne spôsobujú asi najväčšie komplikácie.

Sneží najmä na horách

Dnešný deň prináša zrážky predovšetkým na naše hory, kde už sneží od skorých ranných hodín. Najviac snehu napadlo v oblasti Vysokých a Nízkych Tatier, kde leží od poprašku do 5 cm.

Sneženie tu vytvára snehovú pokrývka najmä preto, že teploty sa tu pohybujú pod bodom mrazu. Na Lomnickom štíte je napríklad -9 °C a na Chopku -6 °C.

Sneženie sužuje Horehronie

Už niekoľko hodín sa nad východnou oblasťou Banskobystrického kraja a na juhu Spiša vyskytuje pomerne výrazné zrážkové pole.

To aktuálne prináša predovšetkým dážď, no na nadmorskou výškou 700 metrov aj sneží, pričom vo vyšších polohách sa dokonca aj vytvára snehová pokrývka.

Snehové zrážky väčšie problémy nespôsobujú, avšak jednou z mála oblastí, kde sneženie spôsobuje problémy je cesta medzi Spišom a Horehroním.

Na horskom priechode Vernár to vyzerá ako v zimnej krajine a už aj na ceste sa vytvára kašovitá vrstva snehu s čím majú niektorí vodiči problémy. Na horskom priechode sa aktuálne šmýka niekoľko kamiónov. Zasnežené sú aj ďalšie cesty na Horehroní. Stav ciest si môžete pozrieť v galérii.