Snina sa aj po troch dňoch spamätáva z ničivých povodní

22.07.2020 o 15:00 - Dominik Cenkner
  • Článok

Na východnom Slovensku úradovali v nedeľu popoludní silné búrky, ktoré boli sprevádzané intenzívnymi zrážkami. Najhoršia situácia bola v meste Snina a v blízkej obci Belá nad Cirochou. Spolu v oboch lokalitách voda zaplavila aj viac ako 100 domov.

Snina sa aj po troch dňoch spamätáva z ničivých povodní
Prívalové zrážky spôsobili v Snine obrovské škody, Foto: Mesto Snina

Kým v nedeľu dopoludnia a okolo obeda panovalo v Snine a jej okolí ešte príjemné, teplé letné počasie, popoludní sa dial pravý opak. Krátka, ale intenzívna búrka, ktorá so sebou priniesla aj väčšie množstvo zrážok, spôsobila obrovské škody.

Početné búrky sa tvorili na celom východnom Slovensku, pričom postupovali od juhovýchodu smerom k severozápadu až západu. Intenzívne zrážky sa prehnali aj spomínaným mestom Snina.

Z dostupných údajov vyplýva, že v postihnutej oblasti mohlo spadnúť za krátky čas aj viac ako 50 mm zrážok. Tie spôsobili lokálne povodne. Najväčšie škody hlásili v sninskej časti, ktorú miestni volajú Majer.

Voda tam zaplavila desiatky domov. Pred vodou nemali ako ujsť hospodárske zvieratá, ktorých sa značná časť utopila. Miestni majú už tretí deň plné ruky práce s odpratávaním škôd - väčšinou ide o nánosy blata a sušenie zaplavených obytných priestorov.

Mesto Snina nateraz miestnym pomáha ako môže. Na ulici im pristavili kontajner, kde môžu vyhadzovať zničené veci. Verejnoprospešné služby čistia vodné toky pozdĺž celého mesta. Obyvatelia majú možnosť požiadať o humanitárnu pomoc Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Dotácia môže byť poskytnutá najviac do výšky 800 €.

Najnovšie správy