Sobota bude slnečná, no v nedeľu sa prudko zmení počasie

Článok
Pred nami je posledný slnečný deň. Nedeľa prinesie výrazné zhoršenie počasia. Počítajte s ocladením a so zrážkami.
Do našej oblasti prúdi teplý vzduch až z Afriky od juhozápadu. Súčasne nad našu oblasť zasahuje výbežok vyššieho tlaku, ktorý prináša ustálené počasie. Posledným stabilným a teplým dňom však bude už len sobota. Na Slovensku bude prevládať prevažne jasné až polojasné počasie. V oblasti stredného Slovenska môže byť oblačnosti o niečo viac. Maximálne teploty sa však dostanú vysoko a to až na úroveň do +23°C.

V nedeľu sa však počasie začne výrazne kaziť. Nad Alpami sa vytvorí brázda nižšieho tlaku, ktorá sa rýchlo presunie nad našu oblasť a v pondelok sa usadí nad východným Slovenskom. S touto brázdou bude súvisieť studený front, ktorý sa nad našim území navlní, čo prinesie výdatnejšie zrážky.

Už v nedeľu treba očakávať na mnohých miestach západného a stredného Slovenska zrážky. Na východe bude ešte prevažne oblačno. Maximálne denné teploty sa v nedeľu vyšplhajú len na +11 až +16°C, ale na východe môže byť ešte až do +20°C.

Ďalšie ochladenie príde v pondelok, kedy sa maximá dostanú na +3 až +10°C. Cez naše územie však bude prechádzať teplotné rozhranie a  východné Slovensko sa ocitne ešte v jeho teplejšom sektore. Tu sa tak teploty môžu vyšplhať až do +20°C. Výrazný teplotný kontrast môže zapríčiniť to, že sa na našom území ojedinele, najmä na východe môžu vyskytnúť slabšie búrky.

Dôležité však je, že na naše územie konečne dorazia vytúžené zrážky. Do utorka môže na našom území spadnúť až 30-40 mm zrážok a pôda vlahu naozaj potrebuje.
img