Sobota prinesie až +40 °C a dusno. Potom však udrú búrky. Kedy prídu vytúžené ochladenie?

22.07.2022 o 21:48 - Peter Minárik

Sobota prinesie opäť tropické teploty, ktoré budú stúpať až k úrovni +40 °C. Takéto teploty sme síce už mali, no rozdiel bude v tom, že bude aj pomerne dusno. Vykúpenie príde v popoludňajších hodinách, kedy začne postupovať studený front a ten prinesie búrky.

Sobota prinesie až +40 °C a dusno. Potom však udrú búrky. Kedy prídu vytúžené ochladenie?
ilustračné foto

Slovensko sužujú extrémne horúčavy, ktoré dávajú zabrať predovšetkým starším ľuďom. Kolaps z tepla však postihuje všetky vekové skupiny. Takéto extrémne horúčavy, ktoré zažívame nie sú totiž pre našu oblasť bežné a žiaľ bude ešte horšie.

V sobotu horúčavy vyvrcholia. Bude až +40 °C

Všetko to vyvrcholí v sobotu pred postupujúcim studeným frontom. Pred ním k nám totiž vyvrcholí príliv veľmi teplého vzduchu a vzduchová hmota nad našim územím by mala byť najteplejšia, čo veští aj možné najvyššie teploty z celého uplynulého týždňa.

Podľa aktuálnych predpovedí bude najteplejšie na juhu nášho územia, kde sa čakáva dosahovanie maximálnych teplôt v rozmedzí +38 až +39 °C. Je však pravdepodobnosť, že v okolí Lučenca, Veľkého Krtíša, či na juhovýchode Slovenska budú atakovať teploty až hranicu +40 °C. Cez túto hranicu sa celkom určite dostanú teploty v susednom Maďarsku.

maximálne teploty počas soboty
maximálne teploty počas soboty

Štyridsiatky sme na našom území pritom už zaznamenali. Spomenieme, že vo štvrtok v Dolných Plachtinciach, pri Veľkom Krtíši vystúpila teplota na +40,0 °C, čo zo štvrtka 21. júla 2022 spravilo tretí najteplejší deň v histórii Slovenska.

Sobota tak prinesie podobné teploty, no môžeme konštatovať, že na pocit bude oveľa nepríjemnejšie ako počas štvrtka. Vzduchová hmota, ktorá k nám bude prúdiť totiž bude oveľa vlhšia ako v uplynulých dňoch. To znamená, že aj pocitová teplota bude vyššia. Oblečenie sa bude na vás doslova lepiť a vzduch bude ťažie dychateľný. Na pocit tak bude veľmi dusno.

Popoludní udrú búrky

V sobotu popoludní však na Slovensko príde vykúpenie v podobe studeného frontu. Ten prinesie na naše územie vytúžené ochladenie a zmiernenie horúčav. Najskôr však dorazí osvieženie v podobe búrok.

Už predpoludním sa začne na Slovensku oblačnosť zväčšovať a krátko po poludní sa začnú tvoriť prvé búrky, ktoré budú postupovať od západu smerom k východu. Určiť to, v ktorých oblastiach sa búrky vyskytnú a v akej intenzite je vždy niekoľko hodín vopred takmer nemožné, no vieme predpovedať, kde budú najideálnejšie podmienky.

Najvyššia pravdepodobnosť prvých búrok je na severe Záhoria, v Trenčianskom a v Žilinskom kraji. Práve tu by mali vznikať prvé búrky a to predovšetkým v oblasti hôr, ktoré sa neskôr budú ďalej rozvíjať a vytvárať budú väčší búrkový celok.

Následne by sa búrky mali rozširovať nad ďalšie oblasti stredného a východného Slovenska. Vysoké riziko búrok je aj v Podunajskej nížine. Naopak vieme povedať, že počas soboty je najnižšie riziko búrok v južnej polovici Záhoria, v okolí Bratislavy a na krajnom západe.

Ani krajný západ však nemusí zostať na suchu. Búrky by mohli doraziť v noci na nedeľu od západu. Dôležité však je, že sobotňajšie búrky nezažehnajú sucho, iba zmiernia vysoké teploty. V nedeľu by sa malo následne ochladiť o 6 až 8 °C.