Sopky na Islande sa prebúdzajú. Erupcie môžu ovplyvniť aj nás

10.09.2019 o 18:44 - Veronika Andrejková
  • Článok

Z histórie vieme, že erupcie na Islande už ovplyvnili aj leteckú dopravu u nás. 

Sopky na Islande sa prebúdzajú. Erupcie môžu ovplyvniť aj nás

Táto oblasť patrí medzi najaktívnejšie sopečné oblasti. Teraz sa pripravuje na ďalšiu erupciu.

Je to síce ostrov pokrytý ľadovcom, ale môžeme na ňom pozorovať vulkanický oblúk, na ktorom sa skrýva niekoľko vulkánov. Tie majú periódy vyššej a nižšej aktivity, v priemere však na Islande nastáva erupcia každých 4 až 6 rokov. 

Práve začína nové obdobie zvýšenej aktivity, ktorého centrum leží pod ľadovcom Vatnajokull. Je to najväčšia ľadovcová čiapka nielen na Islande, ale aj v Európe. Pod ním sa skrýva množstvo sopiek, ktorých aktivitu zbadáme len vďaka rôznym krátkym povrchovým signálom.

Posledná erupcia nastala v októbri 2014, kedy vybuchla sopka Bardarbunga na severozápade spomínaného ľadovca. Avšak magma sa dostala na povrch až mimo ľadovca, 40 km od vulkánu. 

Najväčšie erupcie boli v rokoch 2010 a 2011, kedy mračná popola stúpali až do výšky 15 km, ochromili leteckú dopravu v celej Európe a spôsobili škody miliónov eur v globálnom hospodárstve.

A práve sopka Grimsvotn, ktorá vybuchla v roku 2011, sa práve prebúdza aj teraz. Všetky jej posledné erupcie (v rokoch 1998, 2004 a 2011) boli veľmi výbušné. V priemere teda vybuchuje každých 6-7 rokov Súčasné oneskorenie pripisujú hlavne jej poslednej silnej erupcii, po ktorej sa pravdepodobne musela zregenerovať.

Podľa posledných údajov Grimsvotn vstúpila do svojej poslednej fázy pred erupciou a je jednou z troch sopiek na Islande, ktoré kandidujú na najbližšiu veľkú islandskú erupciu. Ďalšie sú Hekla a Katla.

Je teda veľmi pravdepodobné, že v blízkom čase nastane vulkanická erupcia práve na tomto severskom ostrove. A z nedávnej histórie už vieme, že môže ovplyvniť aj nás.

Najnovšie správy