Španielska sopka stále nepovedala posledné slovo. Erupcia trvá už takmer mesiac

11.10.2021 o 07:16 - Veronika Sádovská

Erupcia Španielskej sopky La Cumbre Vieja je zatiaľ najväčšia za posledné roky nielen v Európe, ale pravdepodobne na celom svete. Prvá erupcia nastala 19. septembra a odvtedy stále trvá.

Španielska sopka stále nepovedala posledné slovo. Erupcia trvá už takmer mesiac
Ilustračný obrázok

Sopka La Cumbre Vieja chrlí lávu, popol a sopečné plyny do svojho okolia už takmer mesiac. Zatiaľ to však stále nevyzerá, že by erupcia mala skončiť. Dokonca sa nedávno otvorili aj nové trhliny. 

Za ten čas vychrlila sopka do ovzdušia asi 250 000 ton oxidu siričitého. Ide o plyn, ktorý spôsobuje kyslé dažde. Toto množstvo ale môže byť aj väčšie, pretože merania nemusia byť presné kvôli obmedzeniam zariadení, ktoré tento plyn merajú.

Oxid siričitý (SO2) Sú spolu s oxidom dusičitým (NO2) najčastejšou príčinou kyslých dažďov. Tie majú veľmi nízke pH len okolo 4-4,5. Poškodiť môžu listy rastlín, ale aj ich koreňové sústavy či spôsobiť zničenie celého lesa a zmeniť štruktúru pôdy.

Oblaky s týmito plynmi by sa v najbližších dňoch nemali dostať nad naše územie. Dominantné severovýchodné prúdenie spôsobí, že táto "kyslá oblačnosť" ostane nad juhom Španielska a severnou časťou Afriky.

Okrem toho z útrob tejto sopky vyšlo doposiaľ neuveriteľných 80 miliónov metrov kubických magmy. Tá zničila stovky budov, vrátane domov a škôl.

Sopka sa ale zatiaľ správa veľmi aktívne a nevyzerá na to, že už povedala posledné slovo. V tomto videu si môžete pozrieť aj živý prenos z erupcie.