Späť do „normálu“. V Číne sa po uvoľnení zhoršila kvalita vzduchu

04.06.2020 o 07:00 - Čína - Veronika Salayová
  • Článok

V čase obmedzenia kvôli pandémii koronavírusu sa v Číne výrazne zlepšila kvalita vzduchu. Po uvoľnení obmedzení sú hodnoty opäť v „normále“.

Späť do „normálu“. V Číne sa po uvoľnení zhoršila kvalita vzduchu
Doprava v Pekingu. Foto: The Guardian

Údaje Centra pre výskum energie a čistého vzduchu ukazujú, že koncentrácie jemných častíc (PM 2,5) a oxidu dusičitého v Číne sú aktuálne na rovnakých úrovniach, ako boli pred rokom.

Na začiatku marca platili v Číne veľmi prísne obmedzenia počas pandémie koronavírusu, ktoré priniesli výrazne kvalitnejší a čistejší vzduch. Hladiny oxidu dusičitého boli vtedy oproti roku 2019 nižšie o 38 % a úrovne PM 2,5 poklesli o 34 %.

V meste Wuhan, v centre epidémie, sú aktuálne úrovne oxidu dusičitého len o 14 % nižšie ako v minulom roku, a v Šanghaji sú najnovšie úrovne o 9 % vyššie ako v minulom roku.

Európske mestá tiež zaznamenali veľký pokles znečistenia ovzdušia počas vypuknutia pandémie. Údaje zo služby Copernicus Atmosphere Monitoring Service, ktorá sleduje znečistenie v 50 európskych mestách, ukazujú, že v 42 krajinách došlo k poklesu hladiny oxidu dusičitého.

Napríklad v Londýne a Paríži došlo až k 30 % zníženiu oxidu dusičitého. Je však pravdepodobné, že po uvoľnení všetkých obmedzení kvalita ovzdušia dosiahne opätovne vyššie hodnoty, ako to bolo pred blokádami. 

Na druhej strane odborník Vincent-Henri Peuch uviedol, že je ťažké jednoznačne povedať, ako veľmi uvoľnenie po koronaobdobí zvýši emisie, keďže vo všeobecnosti platí, že jar je najznečisťujúcou sezónou v západnej Európe kvôli začiatku poľnohospodárskej výroby. 

Najnovšie správy