Spojené kráľovstvo čelí najsilnejším mrazom za posledných takmer 70 rokov

12.02.2021 o 12:02 - Dominik Cenkner
  • Článok

Rovnako ako veľká časť Európy, aj Spojené kráľovstvo čelí už niekoľko dní silným mrazom a všeobecne zimnému počasiu.

Spojené kráľovstvo čelí najsilnejším mrazom za posledných takmer 70 rokov
Ilustračné foto, zdroj: cottagelife.com

Niekoľký deň za sebou Spojené kráľovstvo zažíva mimoriadne chladné počasie, ku ktorému sa naviac pridávajú aj prívaly snehu. Na niekoľkých staniciach sa vyskytol aj dvadsaťstupňový mráz.

Štvrtok bol dokonca najmrazivejším februárovým dňom za posledných 66 rokov. Chladné počasie navyše s koncom tohto týždňa rozhodne nepovie posledné slovo. Sneh leží na väčšine územia Škótska a východnej časti Anglicka, inde sa vyskytuje len sporadicky. Výška snehovej pokrývky sa pohybuje na úrovni okolo 30 cm, miestami je ho však viac.

To je prípad aj dedinky Aboyne v severovýchodnom Škótsku, kde v noci na stredu namerali 42 cm snehu. Pod snehom sa navyše okrem iných miest ocitlo aj hlavné mesto Škótska, ktorým je polmiliónový Edinburgh. Tamojšia stanica hlásila až 12 cm. Do zasneženého rána sa už po niekoľkýkrát prebudili aj obyvatelia anglického grófstva Kent. Od pondelka v jeho východnom cípe majú 15 cm snehu.

Studený vzduch od východu priniesol do Spojeného kráľovstva výdatné snehové prehánky - od víkendu do polovice tohto pracovného týždňa nad relatívne teplým Severným morom podnecoval vznik oblačnosti a zrážok, ktoré boli snehové.

Efekt vodnej plochy ukončila tlaková výš, v Nemecku pomenovaná ako Helida, vďaka ktorej sa hlavne v Škótsku a na severe a východe Anglicka vyjasnilo. Výsledkom tak boli aj veľmi chladné noci.

Štvrtkové ranné minimálne teploty v Spojenom kráľovstve, zdroj: meteociel.fr
Štvrtkové ranné minimálne teploty v Spojenom kráľovstve, zdroj: meteociel.fr

Noc na stredu bola vo Veľkej Británii najchladnejšia od decembra 2010. V obci Altnaharra ležiacej na severe Škótska ortuť teplomera klesla na -17,1 °C. Denné maximum dosiahlo hodnotu len -3,6 °C a keďže sa po západe slnka začalo ešte viac ochladzovať, očakávalo sa, že noc na štvrtok bude ešte chladnejšia.

A tak sa aj stalo. Teploty klesali pod -20 °C. Najchladnejšie bolo v obci Braemar, ktorá sa nachádza zhruba 120 km severne od Edinburghu, kde teplota spadla na úroveň -23,0 °C. Išlo tak o najnižšiu hodnotu od decembra 1995. Ak by sme to stiahli len na február, tak to bola najchladnejšia teplota od 23. februára 1955.

Najnovšie správy