Sťahovanie vtákov ovplyvňuje počasie. Sledovať ho môžete aj vďaka meteorologickým radarom

17.10.2020 o 11:30 - Dominik Cenkner
  • Článok

September a október je obdobím, kedy naše končiny opúšťa množstvo druhov vtákov. Vydávajú sa niekedy až na tisíce kilometrov dlhú trasu za teplejším počasím. Práve to má počas ich presunu dôležitú úlohu.

Sťahovanie vtákov ovplyvňuje počasie. Sledovať ho môžete aj vďaka meteorologickým radarom
Ilustračné, Foto: nationalgeographic.com

Všetko začína v momente, keď sa dni pomaly ale isto začnú skracovať a intenzita slnečných lúčov klesá. Vtedy sa u sťahovavých vtákoch spúšťa akýsi mechanizmus, ktorý im hovorí, že prichádza čas vydať sa na cestu.

Dôležitá je aj teplota vzduchu. Tá je však rozhodujúca podľa toho, kam daný druh vtáka migruje. Pre tie, ktoré letia kratšiu cestu, zohráva teplota dôležitú rolu. Naopak, pre tie druhy, ktoré letia najďalej, ide len o akýsi doplnok. Zabudnúť nemôžeme ani na vietor. Ten logicky ovplyvňuje rýchlosť migrácie. Na jeseň vtáky využívajú najmä vpády studeného vzduchu zo severu. Na jar je to obrátene - vhodný je vietor z juhu.

Najväčšie nebezpečenstvo počas migrácie predstavujú intenzívne zrážky či hmly. Tie môžu sťahovanie dokonca pozastaviť. Ak sa tak stane uprostred preletu, čelia riziku, že nezoženú dostatok potravy na ďalší let, resp. sa stanú potravou predátora, na ktorého nie sú zvyknuté.

V USA na sledovanie pohybu vtáctva využívajú meteorologické radary, Foto: birdcast.info
V USA na sledovanie pohybu vtáctva využívajú meteorologické radary, Foto: birdcast.info

V posledných rokoch sa navyše neustále hovorí o klimatických zmenách, ktoré dokonca ovplyvnili aj samotné správanie sa vtákov. Vo všeobecnosti platí, že sťahovavé vtáky, ktoré žijú v strednej Európe, k nám prilietajú čoraz viac skôr a odlietajú čoraz neskôr.

Všetky tieto javy v súvislosti so sťahovaním vtákov skúma množstvo ľudí. V USA dokonca k sledovaniu migrujúceho vtáctva využívajú aj meteorologické radary. Tie vedia v reálnom čase zobraziť ich pohyb. Vďaka webstránke birdcast.info sa na ich let môžete pozrieť aj vy. Z údajov tak môžete napr. zistiť, že migrácia po západe slnka výrazne narastá.

V Európe podobný projekt zatiaľ nefunguje. Na stránke eurobirdportal.org však viete sledovať prítomnosť jednotlivých druhov vtákov v jednotlivých týždňoch roka. Informácie pochádzajú z článku, ktorého autorom je Michal Žák.

Najnovšie správy