Stále sa tvoria nové búrky. Budú sa až do večera

23.05.2018 o 17:53 - P.M.
Článok

Konvekcia na našom území je stále v plnom prúde. Početné búrky sa vyskytli zatiaľ prevažne na severe. Teraz sa sústredia skôr na severozápad.

Stále sa tvoria nové búrky. Budú sa až do večera
zaslal: Majky Majky

V teplom a vlhkom vzduchu sa na našom území tvoria početné búrky, ktoré rýchlo vznikajú a rýchlo zanikajú. Ide o typické búrky z tepla, ktoré získavajú energiu z teplého a vlhkého vzduchu, ktorý sa počas slnečného žiarenia prehrieva a destabilizuje.

Už včera sme upozorňovali, že búrky budú pomerne rýchlo vznikať a rýchlo zanikať a to v dôsledku takmer nulovej dynamiky. 

Dnes sa už vyskytli početné búrky. Na detekcii bleskov vidieť, že dnešné búrky sa zatiaľ sústredili predovšetkým do oblasti severného Slovenska.

Najintenzívnejšia búrka sa vyskytla na Liptove. Zaznamenala ju zrážkomerná stanica SHMÚ v Liptovskom Jáne, kde počas jednej hodiny od 12:00 do 13:00 spadlo viac než 30 litrov zrážok na meter štvorcový pôdy. A práve toto je najnebezpečnejšie pri dnešných búrkach, keďže búrky prakticky stoja na jednom mieste, kde vznikli. 

Búrky sa počas dnešného dňa budú vyskytovať až do večerných hodín. Aktuálne vznikli búrky pri Bratislave, Trnave a Nitre. Vo večerných hodinách budú vznikať ešte v oblasti západného Slovenska.