Štáty sa dohodli na predpisoch pre naplnenie klimatickej dohody

18.12.2018 o 16:37 - Ľ.F.
Článok

Takmer dvestovka štátov sa po namáhavej, dvojtýždňovej konferencii v Katoviciach dohodla na predpisoch pre naplnenie Parížskej klimatickej dohody z roku 2015.

Štáty sa dohodli na predpisoch pre naplnenie klimatickej dohody

Takmer 200 štátov sa v sobotu dohodlo na krokoch, ktoré treba podniknúť pre naplnenie Parížskej klimatickej dohody z roku 2015. Stalo sa tak na záverečnom plenárnom zasadnutí Konferencie OSN o zmene klímy (COP24) v poľských Katoviciach.

"Bola to dlhá cesta. Urobili sme všetko pre to, aby sme na nikoho nezabudli," povedal podľa agentúry AFP Michal Kurtyka, prezident konferencie.

Dvojtýždňová konferencia bola zameraná na pretvorenie pravidiel financovania a plnenia záväzkov, ktoré vyplývajú z Parížskej klimatickej dohody z roku 2015. Cieľom Parížskej dohody je udržanie nárastu globálnej teploty do konca 21. storočia pod hranicou 2 °C, pričom jej cieľ je obmedziť ho na 1,5 °C v porovnaní s predindustriálnym obdobím. 

Podľa nedávnych vyhlásení Svetovej meteorologickej organizácie (WMO) však koncentrácia skleníkových plynov v atmosfére opäť dosiahla rekordné hodnoty a v prípade pretrvania tohto trendu môže priemerná globálna teplota do konca 21. storočia narásť o 3 až 5 °C, čo by malo dramatické následky.