Štáty vyhlasujú klimatickú núdzu. Ďalším v poradí je Nový Zéland

27.11.2020 o 09:43 - Veronika Andrejková
  • Článok

Novozélandská vláda chce vyhlásiť stav klimatickej núdze. Reaguje na zhoršujúce sa klimatické podmienky, ktoré viditeľne ovplyvňujú aj tento štát.

Štáty vyhlasujú klimatickú núdzu. Ďalším v poradí je Nový Zéland
Ilustračný obrázok, foto: Ella Ivanescu

Vláda premiérky Jacindy Ardern predloží budúcu stredu návrh na vyhlásenie výnimočného stavu. Chce tak symbolicky reagovať a zvýšiť tlak na boj proti klimatickým zmenám.

Globálne klimatické zmeny vnímajú ako veľkú hrozbu aj konkrétne pre ich región. Spomeňme len zvyšovanie hladín morí a oceánov, ktoré sa priamo dotýkajú tohto štátu.

Premiérku len pred mesiacom znova zvolili občania na tento post. Pomohla jej rýchla a efektívna reakcia na boj proti novému koronavírusu. Teraz získala najviac hlasov v histórii a v podstate môže vládnuť sama. Parlament, ktorý je rovnako asi najviac rôznorodý v histórii, tieto jej zelené návrhy pravdepodobne podporí.

Ak sa tak stane Nový Zéland sa pripojí k už trom krajinám, ktoré takéto opatrenie vydali. Patrí sem Kanada, Veľká Británia a Francúzsko.

Aj Japonsko sa minulý týždeň vydalo touto cestou. Vyhlásilo stav klimatickej núdze a zákonodarcovia sa zaviazali k pevnému harmonogramu na dosiahnutie nulových uhlákových emisií.

Najnovšie správy