Stav klimatickej núdze dnes nevyhlásili. Bojuje sa však ďalej

31.03.2021 o 17:30 - Veronika Salayová
  • Článok

Národná rada dnes nevyhovela požiadavkám petície Za klímu, za budúcnosť, pod ktorú sa podpísalo 128-tisíc Slovákov.

Stav klimatickej núdze dnes nevyhlásili. Bojuje sa však ďalej
Ilustračné. Foto: unsplash

Národná rada na dnešnom rokovaní nevyhovela požiadavkám petície iniciatívy Klíma ťa podporuje. Prijatím uznesenia ju vzala na vedomie, avšak neprešiel návrh na vyhlásenie stavu klimatickej núdze. 

Parlament zároveň v uznesení tvrdí, že si uvedomuje závažnosť problému klimatickej zmeny a potrebu jej prioritného riešenia, aj keď vo výsledku vyhlásenie klimatickej núdze poslanci nepodporili.

Boj za lepšiu budúcnosť

Pod petíciu sa podpísalo takmer 128-tisíc obyvateľov, ktorým nie je ľahostajná naša budúcnosť a hlavne budúcnosť ďalších generácií.

Okrem vyhlásenia stavu núdze organizátori žiadali, aby sa vláda SR zaviazala, že do konca roku 2021 pripraví a schváli štátnu stratégiu uhlíkovej neutrality Slovenskej republiky do roku 2040 ako plán krokov v jednotlivých odvetviach hospodárstva, a zároveň žiadali, aby vláda SR podporila sprísnenie klimatických cieľov, ktoré navrhuje Európska únia.

Organizátori petície sa netajili tým, že sú z dnešného výsledku sklamaní. 

„S prijatým uznesením nemôžeme byť spokojní. V petícii sme hlasom tisícov obyvateliek a obyvateľov Slovenska žiadali vyhlásenie stavu klimatickej núdze, skorší termín uhlíkovej neutrality aj dôslednú stratégiu, ako ju dosiahnuť. Väčšina poslancov tento hlas nevypočula,“ povedal iniciátor petície Jakub Hrbáň.

Bojuje sa ďalej

Slovenská iniciatíva Klíma ťa potrebuje sa napriek tomuto výsledku nezdáva a bojuje ďalej.

„Nesmie však skončiť iba pri tom. V súbehu s touto diskusiou sa už v súčasnosti musia začať realizovať rozsiahle opatrenia na zmiernenie dopadov klimatickej krízy aj na samotné predchádzanie klimatickým zmenám,“ povedal Hrbáň.

Na záver organizátori dodali, že spoločne sme ukázali, že téma klimatickej zmeny a klimatickej krízy nám nie je ľahostajná a očakávame od politikov konkrétne a praktické riešenia.

Najnovšie správy