Štedrý deň bude slnečný a teplý. Záver Vianoc však bude studený

Článok
Pred nami sú pre mnohých najpokojnejšie dni roku. Tohtoročné Vianoce príliš biele nebudú. Zima dorazí až v ich závere.
Mnohí z Vás aj tí, ktorí sneh príliš v láske nemajú si želajú aspoň Štedrý deň zasnežený a biely. Tohtoročný Štedrý deň však zasnežený nebude. Na oblohe sa rozžiari slnko a teploty pôjdu pomerne vysoko.
Tradičné vianočné oteplenie prišlo už v priebehu dnešného dňa. Od západu k nám z Atlantiku začal prúdiť teplý vzduch. Hranica sneženia postupne stúpa do vyšších pôloh a teploty rastú. Dnes sa vyšplhajú na +3 až +9°C. Mimoriadne teplý bude utorok.

Prílev teplého vzduchu totiž bude najintenzívnejší a ortuť teplomera sa vyšplhá až cez +10°C. Teplomer konkrétne v utorok ukáže +6 až +13°C. Na severe však len +2 až +6°C. Na oblohe by malo prevládať prevažne polooblačné počasie.

Štedrý deň bude slnečný
Na Štedrý deň nás čaká jasné až polojasné počasie. Postará sa o to výbežok vyššieho tlaku. Len na východe a severe môže byť oblačnosti o niečo viac, ale zrážky sa neočakávajú. Počas dňa sa teploty opäť dostanú na +3 až +9°C.

1. sviatok vianočný prinesie prechod frontu
Počasie a pokazí hneď vo štvrtok. Postupujúci studený front totiž od severu prinesie na mnohé meista dážď. Snežiť bude od výšky 1200 metrov, no front prinesie ešte jednu zásadnú zmenu. Očakáva sa totiž, že prinesie na celé naše územie konečne stabilné zimné počasie. Už počas dňa by sa malo ochladzovať a hranica sneženia klesne na 500 metrov.

Na 2. sviatok vianočný začne zima
Záver Vianoc by mal byť na celom území zimný a väčšinou mrazivý. V noci teploty poklesnú pod bod mrazu a počas dňa sa v niektorých oblastiach vyskytne cleodenný mráz. Ortuť teplomera sa vyšplhá len na -3 až +3°C a najmä na severe bude snežiť.

V nasledujúcich dňoch sa ešte viac ochladí a mrznúť bude už počas dňa na mnohých miestach. Postupne sa pridá aj sneženie, a tak by už sneh mal všade napadnúť. Podrobnosti nájdete TU.
img