Štedrý deň bude vo východnej polovici Európy mimoriadne teplý

23.12.2020 o 12:20 - Ľubomír Franko
  • Článok

Tohtoročnú štedrovečernú večeru si budeme vo východnej polovici Európy vychutnávať pri nadpriemerne teplom počasí. Od juhu k nám prenikne mimoriadne teplý vzduch.

Štedrý deň bude vo východnej polovici Európy mimoriadne teplý

Netypické počasie sa očakáva na Štedrý deň nielen na Slovensku, ale takisto v ďalších krajinách východnej polovice Európy. 

Teplé južné prúdenie zabezpečí prílev teplého a vlhkého vzduchu, ktorý sa dostane až do Škandinávie. Nadpriemerne vysoké teploty očakávajú počas Štedrého dňa na Balkáne, na Slovensku, v Ukrajine, na Pobaltí, na západe Ruska ale takisto aj vo Švédsku či vo Fínsku.

Teploty by mali byť najvyššie na Balkánskom polostrove, napríklad v Maďarsku budú až o 10 °C vyššie, ako býva na Vianoce zvykom.

Odchýlky teploty od normálu počas Štedrého dňa, zdroj: Meteologi
Odchýlky teploty od normálu počas Štedrého dňa, zdroj: Meteologix

Najvyššie teploty by mali v Maďarsku, v Srbsku a v Bosne a Hercegovine dosiahnuť až viac ako +15 °C. Na našom území sa teploty budú takisto šplhať cez +10 °C. 

Maximálna denná teploty na Štedrý deň, zdroj: Meteologix
Maximálna denná teplota v Európe na Štedrý deň, zdroj: Meteologix

Po oteplení nás v priebehu 1. a 2. Sviatku vianočného čaká výrazné ochladenie, kedy teploty na našom území klesnú o 5 až 10 °C. Ochladenie sa prejaví aj na Balkáne, no asi s dňovým oneskorením.

Po sviatkoch sa ale opätovne očakáva obnovenie teplého, južného prúdenia. Môžeme tak opäť očakávať teploty, ktoré budú na túto ročnú dobu vysoko nadpriemerné. 

Ochladenie a následné oteplenie podľa modelu ECMWF, zdroj: ECMWF
Ochladenie a následné oteplenie podľa modelu ECMWF, zdroj: ECMWF
Najnovšie správy