Streda bude na Slovensku slnečná. Na juhu sa môžu objaviť prehánky

20.05.2020 o 06:20 - Ľubomír Franko
  • Článok

Počas stredy bude na územie Slovenska po prednej strane tlakovej výše so stredom nad západnou Európou prúdiť chladný vzduch. 

Streda bude na Slovensku slnečná. Na juhu sa môžu objaviť prehánky
Ilustračná fotka, zdroj: Pixabay

V noci sa cez naše územie a Ukrajinu presunul zrážkovo nevýrazný studený front. Za ním k nám po prednej strane tlakovej výše so stredom nad západnou Európou a Škandináviou začal prúdiť chladnejší vzduch.

Počas dňa očakávame jasné až polojasné počasie. Od severu k nám začne prúdiť chladnejší vzduch, následkom čoho sa môžu na juhu stredného Slovenska tvoriť aj prehánky.

Synoptická situácia v Európe, zdroj: ČHMÚ
Synoptická situácia v Európe, zdroj: ČHMÚ

Studený vzduch bude totiž od východu a západu obtekať pohoria a južne od nich sa bude zbiehať. V južnej časti Slovenska a na severe Maďarska tak vznikne línia konvergencie.

Slnečné počasie tak nebude všade a na krajnom juhu stredného Slovenska sa môžu vytvoriť prehánky, výnimočne aj búrky. Prehánky sa môžu ojedinele vytvoriť z kopovitej oblačnosti, ktorá sa očakáva aj v oblasti Tatier. 

Vo večerných hodinách očakávame polojasné počasie už na celom území Slovenska. Maximálne denné teploty dosiahnu +20 až +25 °C, na severe bude okolo +17 °C. 

Najnovšie správy