Strednú Európu čaká sneženie, aké sme tu dlho nemali. Teploty poklesnú pod -20 °C

04.02.2021 o 18:01 - Peter Minárik
  • Článok

Strednú Európu čaká jedno z najvýdatnejších snežení za uplynulú dobu. Do našej oblasti mieria masy snehu a veľmi nízke teploty. Extrémne počasie sa očakáva predovšetkým v Nemecku a v susednom Poľsku, no čiastočne aj u nás.

Strednú Európu čaká sneženie, aké sme tu dlho nemali. Teploty poklesnú pod -20 °C

V niektorých oblastiach to bude pripomínať ono povestný Silvester v roku 1978, kedy došlo na Slovensku k najvýraznejšiemu ochladeniu v histórii meraní. V priebehu pár hodín sa jarné počasie zmenilo do extrémnej zimy. Niečo podobné sa chystá aj teraz, no k takejto extrémnej situácii dôjde skôr v Poľsku.

Na vine je teplotné rozhranie, ktoré bude počas nasledujúceho víkendu postupovať našou oblasťou. Toto teplotné rozhranie bude oddeľovať mimoriadne studený vzduch, ktorý bude prúdiť od severu od teplého vzduchu, ktorý k nám bude prúdiť od juhu.

poloha teplotného rozhrania, zdroj: wetteronline
poloha teplotného rozhrania, zdroj: wetteronline

Zatiaľ čo na severe Poľska bude v nedeľu cez deň okolo -20 °C, tak v Srbsku bude až +20 °C. Len na vzdialenosti 400 km sa očakáva rozdiel teplôt až o 15 °C. Pre lepšiu predstavu to môžeme demonštrovať na teplotách na Slovensku. Zatiaľ čo v nedeľu bude v okolí Bratislavy až +14 °C, tak v Stropkove, či v Tvrdošíne bude maximálne do +2 °C.

Okrem výrazných teplotných rozdielov, ktoré do niektorých častí Európy prinesie mrazy nás čakajú aj zrážky. Na teplotnom rozhraní sa budú dokonca tvoriť aj búrky. Skupenstvo bude závisieť od toho, v ktorom teplotnom sektore sa daná oblasť bude nachádzať.

Na masy snehu a možnú kalamitnú situáciu sa pripravujú v Nemecku, či v Poľsku, no čiastočne aj v Česku. Napadnúť by mohlo od 20 do 40 cm snehu.

Očakávaná snehová nádielka, zdroj: wetteronline.de
Očakávaná snehová nádielka, zdroj: wetteronline.de

Takáto výdatná snehová nádielka spôsobí poriadne komplikácie. Sneženie síce bude trápiť predovšetkým okolité krajiny, no tak úplne neobíde ani naše územie.

Aj na našom území by malo snežiť. Sneženie by malo doraziť v piatok vo večerných hodinách a zasiahne predovšetkým severné a východné Slovensko. Ustávať by malo sneženie až v sobotu.

Podľa aktuálnych predpovedí by na našom území malo pripadnúť od 5 do 10 cm nového snehu, no v hornatejších oblastiach severného Slovenska sa výška snehovej pokrývky môže vyšplhať až k 15 cm.

Najnovšie správy