Strednú Európu zasiahne zrejme najsilnejšia vlna búrok

10.06.2019 o 15:18 - P.M.
Článok

Centrálna časť Európy musí v nadchádzajúcich hodinách a dňoch počítať s výskytom veľmi silných búrok. Tie môžu byť najsilnejšie počas tohto roka.

Strednú Európu zasiahne zrejme najsilnejšia vlna búrok

Vlna intenzívnych búrok zasiahne oblasti od severu Talianska až po Severné more. Cez tento región totiž postupuje výrazný studený front, ktorý rozdeľuje teplotne dve výrazné vzduchové hmoty.

Zatiaľ čo do východného sektora, vrátane nášho územia bude prúdiť veľmi teplý vzduch od juhu, tak napríklad nad západné Nemecko bude zatekať studená vzduchová hmota. Zaujímavý tak bude teplotný kontrast nasledujúce dni. Zatiaľ čo na našom území, v Maďarsku, či v Poľsku sa očakáva zajtra až okolo +35 °C, tak na západe Nemecka by sa teploty mali pohybovať len okolo +13 °C.

Studený front, ktorý bude postupovať centrálnou časťou Európy zabezpečí iniciáciu a potrebnú dynamiku pre búrky. Teplý vzduch, ktorý bude prinášať teploty až cez +30 °C sa bude počas dňa veľmi výrazne prehrievať a labilizovať. Hodnoty CAPE budú prekračovať hranicu 3000 J/Kg. 

V tomto teplom vzduchu však bude najkomplikovanejšia iniciácia, teda vznik prvých búrok, ktorá bude obtiažnejšia, ale ak sa tak stane, bude to ako škrtnutie zápalkou v miestnosti plnej plynu.

Prvá vlna silných búrok sa očakáva už počas dnešného dňa. Na severe Talianska, v alpskej oblasti, v Nemecku, či na krajnom západe Poľska sa môžu vyskytovať mimoriadne silné búrky.

očakávaný výskyt búrok na dnes, zdroj: Estofex
očakávaný výskyt búrok na dnes, zdroj: Estofex

Tieto búrky by mali prinášať intenzívne zrážky, krúpy a je vysoká pravdepodobnosť vzniku supercelárnych búrok, ktoré by mohli vyprodukovať aj tornádo.

Studený front sa v nasledujúcich dňoch bude veľmi pomaly pohybovať cez Nemecko smerom k nášmu územiu. Zajtra hrozia silné búrky aj v Česku a v Rakúsku. Na našom území sa zatiaľ silné búrky neočakávajú, no už zajtra sa môžu objavovať prvé orografické búrky z tepla.

Najnovšie správy