Stredomorie zasiahne európsky hurikán. Medikán sa začína formovať

Článok
Medzi Sicíliou a Tuniskom sa začína formovať mohutná tlaková níž, ktorá sa volá medikán a podobá sa hurikánu. Stredomorie čaká nepriaznivé počasie.

Počas uplynulých dvoch desaťročí sa čoraz častejšie stretávame s pojmom ,,medikán". O čo v skutočnosti ide, ako vzniká a čo môze tento jav priniesť sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Medikán je jav, vyskytujúci sa v Stredozemnom mori pripomínajúci hurikán nielen svojim názvom, ale aj procesom vzniku a sprievodnými javmi, ktoré prináša. Ide o hlbokú tlakovú níž, ktorá sa vlastnosťami podobá hurikánu a do oblasti Stredomoria prináša silné búrky a mimoriadne silné nárazy vetra. Medikán má vlastnosti tropickej cyklóny, no jeho intenzita zväčša nedosahuje ani intenzitu hurikánu prvej kategórie.

Pôvodom každej tropickej cyklóny je búrková činnosť - vznik búrkových komplexov. Pri hurikánoch je zdrojom pre búrky vysoká povrchová teplota vody v oceánoch. Zrod búrok v Stredozemnom mori, pri tvorbe medikánu pochádza z vysokého vertikálneho teplotného gradientu, tj. výraznou zmenou teploty s rastúcou nadmorskou výškou. Častokrát sa totiž stane, že do oblasti Stredozemného mora sa na jeseň od severu až severozápadu dostane tlaková níž a s ňou spojené ochladenie vo vyšších vrstvách troposféry. Teplé vody Stredozemného mora a chladný vzduch vo vyšších vrstvách vytvoria vysoký vertikálny teplotný gradient, podmienky vhodné pre tvorbu búrok.

Postupne sa v oblasti tejto tlakovej níže vytvorí zhluk búrok a oblačnosti. Búrky začnú okolo tejto tlakovej níže postupne rotovať a za vhodných podmienok budú naberať na intenzite. Postupne dokážu vytvoriť pravidelný špirálovitý tvar a v strede tejto tlakovej níže sa môže vytvoriť oko - vzniká tak medikán.

medikán južne od Sicílie počas 7. novembra 2014, zdroj: Eumetsat

Medikán v závere týždňa hrozí v Iónskom mori

Medikán sa môže už počas piatku vytvoriť v oblasti Iónskeho mora, východne od južného cípu Apeninského polostrova. Ohroziť môže viaceré časti západného pobrežia Grécka, kde môže priniesť vietor s priemernou rýchlosťou cez 100 km/h, s výraznejšími nárazmi. Modely sa stále nezhodujú na výslednej trajektórii tejto tlakovej níže, no nebezpečné počasie je už viac než isté.

img