Stredoškoláci objavili 4 nové exoplanéty vrátane Super Zeme

01.02.2021 o 18:45 - Veronika Salayová
  • Článok

Dvaja stredoškoláci sa môžu popýšiť veľkým objavom. Podarilo sa im objaviť 4 exoplanéty vrátane Super Zeme a tento objav z nich robí jedných z najmladších ľudí na svete, akí kedy objavili nebeské teleso vo vesmíre. 

Stredoškoláci objavili 4 nové exoplanéty vrátane Super Zeme
Ilustračné. Zdroj: NASA/CALTECH

Vedci z celého sveta tlieskajú dvom študentom stredných škôl z Bostonu, ktorým sa podaril pozoruhodný objav.

16-ročný Kartik Pinglé a 18-ročná Jasmine Wright sa zúčastnili projektu, ktorého cieľom bolo hľadať nové planéty pomocou prieskumného satelitu TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite).

Dvojici sa podarilo objaviť 4 exoplanéty okolo hviezdy TOI-1233 na základe zmien jasnosti.

Ak planéta prechádza pred hviezdou, tak ju pravidelne zakrýva a znižuje jej jasnosť. Na základe tohto poznatku študenti spozorovali okolo hviezdy 3 plynné planéty, menšie ako Neptún, a jednu Super Zem z pevných častíc. 

Riaditeľka študijného mentorského programu pre študentov v Centre pre astrofyziku v Cambridge povedala, že ide o mimoriadne neobvyklý objav tak mladých študentov. Výskumy takejto úrovne podľa jej slov dosahujú etablovaní vedci. 

Objavovanie planetárnych systémov je veľmi dôležité pre výskum vesmíru. Aj keď sa hviezda TOI-1233 radikálne líši od nášho kúta galaxie, môže poskytnúť dôležité informácie o tom, ako vznikla slnečná sústava. 

Najnovšie správy