Stúpajú hladiny väčších riek. Ďalšie zrážky prídu zajtra

18.05.2021 o 19:42 - Peter Minárik
  • Článok

Situácia sa na našom území začína veľmi pomaly stabilizovať, avšak to neplatí pre väčšie toky na našom území. V priebehu nasledujúcich hodín nás pritom čakajú ďalšie zrážky, ktoré opäť zamávajú s výškou vodných tokov.

Stúpajú hladiny väčších riek. Ďalšie zrážky prídu zajtra

Uplynulé dni naše územie sužovalo upršané počasie, ktoré predovšetkým po včerajších zrážkach spôsobili na našom území povodne, ktoré si vyžiadali už aj prvú obeť.

Dnes sa situácia upokojila a menšie toky, ktoré robili najväčšie problémy sa začali stabilizovať. Rásť však začali dolné toky, teda prevažná časť väčších tokov, ktoré naďalej stúpajú. Ďalší vzostup sa pritom očakáva.

Hladiny riek ešte rastú

V týchto chvíľach dosahuje väčšina problematických tokov úroveň 1. a 2. povodňového stupňa, no hladiny riek na strednom Slovensku kulminovali v noci a na východe v priebehu popoludnia. Hladiny riek tu postupne klesajú.

Iná situácia je však na väčších tokoch, kde sa prejavuje dotekanie a tieto toky stúpajú. 3. povodňový stupeň dosahuje rieka Hron, či Nitra na západe Slovenska, pričom tieto toky stále stúpajú. Kulminovať by mali nasledujúcu noc.

Stúpajú aj vodné toky na východe. Na menších tokoch Roňava a Olšava je síce hladina na úrovni 3. povodňového stupňa, ale voda opadáva. Na väčších tokoch ako Torysa a Hornád však hladina stále rastie.

Blíži sa ďalší dážď

Situácia je však nateraz nevyspytateľná. Povodia sú po zrážkach v uplynulých dňoch nasýtené a súčasne sa k nášmu územiu blížia ďalšie zrážky, ktoré dorazia v stredu počas dňa.

Nad Talianskom sa prehĺbila ďalšia tlaková níž, ktorá má namierené nad Maďarsko a bude tak mať dominantný vplyv na vývoj počasia na našom území. 

V stredu od poludnia sa opäť na viacerých miestach nášho územia rozprší, pričom najvýdatnejšie zrážky nás čakajú v Podunajskej nížine a v Banskobystrickom kraji.

Numerické modely počítajú, že v týchto oblastiach, kde sa očakáva ďalší vzostup vodných tokov by mohlo spadnúť 10 až 20 mm zrážok, ojedinele aj viac. To je menej ako v pondelok, kedy výrazne stúpli vodné toky, no aj tieto zrážky budú mať vplyv na povodia. Všetko to bude závisieť od aktuálnej situácie.

Najnovšie správy