Štvrtok bol na Slovensku bohatý na búrky. Udrelo vyše 5000 bleskov

03.07.2020 o 18:00 - Dominik Cenkner
  • Článok

Búrky na Slovensku včera úradovali takmer celý deň. Najskôr boli výrazné najmä na západnom Slovensku a časti stredného Slovenska, popoludní a k večeru úradovali na východe.

Štvrtok bol na Slovensku bohatý na búrky. Udrelo vyše 5000 bleskov
Ilustračné. Foto: Facebook.com/Verča Zloduška

Počas noci zo stredy na štvrtok a štvrtkového rána vyčíňali početné búrky najmä na západnom a strednom Slovensku v južnejších oblastiach. Tie postupne zanikli, ale popoludní sa začali vytvárať ďalšie búrky na severe v okolí Vysokých Tatier a Popradu.

Búrkam sa darilo vďaka teplému a vlhkému prúdeniu vzduchu, kde boli vytvorené vhodné podmienky pre vznik intenzívnych búrok, ktoré spolu s prívalovými zrážkami spôsobili problémy na Kysuciach.

Vo večerných hodinách sa búrky vyskytovali najmä na Spiši a Šariši a pásmo búrok sa z Maďarska dostalo aj na Zemplín. Práve tam zaznamenali aj krátke výpadky elektrickej energie.

Nadšenci bleskov si tak mohli prísť na svoje. Z dostupných údajov vyplýva, že detekcie bleskov na našom území zaznamenali vyše 5360 úderov bleskov.

Búrky boli aktívne aj v ostatných častiach Európy. Sieť Blitzortung zaznamenala v európskych krajinách viac ako 183 tisíc bleskov.

Najnovšie správy