Sucho sa zmiernilo. Najväčšie je v okolí Žiliny

29.05.2018 o 11:14 - P.M.
Článok

Intenzívne búrky v uplynulých dňoch na našom území zmiernili sucho, no to stále prevláda v niektorých oblastiach nášho územia. Je to však už výrazne lepšie.

Sucho sa zmiernilo. Najväčšie je v okolí Žiliny

V prvej polovici tohto mesiaca to na našom území vyzeralo pomerne kriticky. Sucho panovalo na mnohých miestach nášho územia. Mohol za to predovšetkým extrémne teplý apríl, ktorý priniesol aj málo zrážok. Začiatok mája sa taktiež niesol v suchšom počasí a sucho sa zintenzívnilo. 

V tejto polovici mesiaca sa však situácia začala zlepšovať. Mohli za to predovšetkým výraznejšie búrky. Tie sa vyskytli na západe a východe, pričom okrem búrok tu prišiel aj výraznejší a trvalejší dážď, pri ktorom spadlo aj niekoľko desiatok milimetrov zrážok.

Suché oblasti však na našom území môžeme naďalej pozorovať a to predovšetkým v tých oblastiach, kde sa vyskytovali takzvané búrky z tepla. V tomto prípade hovoríme o strednom a severnom Slovensku.

Takéto búrky totiž prinášajú výraznejšie zrážky, no tie pôda nestíha absorbovať a väčšinou stečú do povodia riek.

Aj to je dôvod toho, že zatiaľ čo na západe a východe sa sucho zmiernilo, tak na severe pretrváva a to najmä v okolí Žiliny, Rimavskej Soboty, či Starej Ľubovne.

Môžeme počítať s tým, že nasledujúce dni sa bude sucho rozširovať. Opäť nás totiž čaká málo zrážok a veľmi teplé obdobie.