Sucho v Európe: Viac než 100 obciam vo Francúzsku dochádza voda

10.08.2022 o 07:05 - Veronika Sádovská

Sucho sa vo Francúzsku stáva čoraz väčším problémom. Vo vyše stovke obcí je nedostatok pitnej vody. Niektoré obce začali odsoľovať morskú vodu, iné ju dovážajú v cisternách.

Sucho v Európe: Viac než 100 obciam vo Francúzsku dochádza voda
Suchá časť rieky Var v juhovýchodnom Francúzsku, foto: SEBASTIEN NOGIER

Francúzsko zažíva najhoršie sucho v histórii, priznala vláda minulý týždeň. Vysychajú zásoby podzemných vôd a ohrozené sú zásoby pitnej vody v mnohých častiach krajiny. Zhoršujúca sa situácia núti úrady prijať opatrenia na zníženie spotreby vody, ktoré už fungujú v 93 z 96 departmentov vo Francúzsku.

Ako upozornil minister pre ekologickú transformáciu Christophe Bechu, pitná voda sa míňa vo viac ako sto obciach. Tri dni predtým varovala prefektúra Horná Korzika: „Ak budeme naďalej používať vodu súčasným množstvom (...), o 25 dní nebude vôbec k dispozícii.“

Odsoľovanie morskej vody či dovážanie v cisternách

K obciam, ktoré sa rozhodli postaviť odsoľovacie zariadenia na morskú vodu, patrí obec Rogliano na Korzike a ostrov Groix v departemente Morbihan na severozápade krajiny. Zariadenie má od polovice septembra produkovať 500 metrov kubických pitnej vody denne.

Mnohé samosprávy sa rozhodli pre prepravu vody do obcí cisternami. Platí to najmä o niekoľkých dedinách v departemente Alpes de Haute Provence na juhovýchode krajiny.

Po vyschnutí prameňa, ktorý zásoboval Taulanne, sú obyvatelia odkázaní na dodávky vody dva až trikrát týždenne. V Montbrison na Loire je množstvo vysokohorských obcí zásobovaných vodou aj z cisterien.

Obec Gerardmer v pohorí Vogézy na východe krajiny začala čerpať vodu z jazera a upravovať ju. Nedostatok vody tam podľa denníka „Liberation“ spôsobil napätie medzi obyvateľmi, ktorí zničili päť víriviek v ich susedstve, zdôrazňujúc, že ​​„voda je predovšetkým na pitie“.

Čoraz väčšej obľube sa v krajine tešia aj služby prútikárov, ktorí hľadajú nové zdroje vody na parcelách, kde vysychajú predtým využívané zdroje pitnej vody. Ľudia si ich volajú až o štvrtinu častejšie ako minulý rok.