Sucho začína mať dopad na tohtoročnú úrodu

30.04.2018 o 11:59 - P.M.
Článok

Apríl je nezvyčajne teplý. Okrem toho, že je však teplotne nadpriemerný, je aj zrážkovo podpriemerný a tak sa prehlbuje sucho.

Sucho začína mať dopad na tohtoročnú úrodu

V uplynulých dňoch, respektíve skôr tento mesiac je príznačný nielen vysokou teplotou, ale aj nedostatkom zrážok. Mnohí z Vás sadia a sejú a určite ste si všimli suchú pôdu. V niektorých oblastiach však už začína byť kritická.

Podľa správy SHMÚ na viacerých miestach Slovenska je orničná vrstva presušená, pričom napríklad na ťažších pôdach v okolí Nového Mesta nad Váhom sa začali tvoriť pukliny. Na ozimných plodinách zatiaľ neboli výraznejšie ovplyvnené. Určité prejavy nedostatku vlahy boli hlásené len v okrese Dunajská Streda a Zvolen, kde bol hlásený zhoršený stav porastov a redukcia odnoží. Presušená vrchná časť pôdy však spôsobovala problémy pri vzchádzaní jarných plodín, napr. pri maku, repke jarnej, či cukrovej repe, ktorých porasty vzchádzali nerovnomerne. Problémy hlásil aj Spiš, kde bol vplyvom teplých a suchých podmienok zaznamenaný intenzívnejší výskyt živočíšnych škodcov.

Na západnom Slovensku sa už strata tohtoročných výnosov v niektorých okresoch odhaduje aj na 30%.