Supercyklón dnes udrie na Kalkatu. Škody budú zrejme obrovské

20.05.2020 o 12:30 - India - Veronika Salayová
  • Článok

Supercyklón Amphan to má namierené rovno na niekoľkomiliónové mesto Kalkata, kde udrie už dnes v popoludňajších hodinách. 

Supercyklón dnes udrie na Kalkatu. Škody budú zrejme obrovské
Zdroj: Wunderground

Cyklón Amphan vznikol ešte minulý víkend v Bengálskom zálive a počas 24 hodín zosilnel na cyklón piateho, teda najvyššieho stupňa, ktoré sa v tejto oblasti vyskytujú len zriedka.

Amphan zrejme bude najsilnejším cyklónom od roku 1999, kedy na Indiu udrel cyklón Odisha. Vtedy maximálna rýchlosť vetra dosiahla až 260 km/h a tlak v jeho strede klesol na 912 hPa. Podobne je na tom aj súčasný cyklón Amphan. 

Včera cyklón začal slabnúť a aktuálne dosahuje silu druhého stupňa. Nárazy vetra sa približujú k 200 km/h a okrem silného vetra sa čakajú aj výdatné dažde. Spadnúť môže od 100 do 250 mm zrážok. Vlny na pobreží dosiahnu 5 až 10 metrov.

Dráha a sila cyklónu Amphan. Zdroj: Wunderground
Dráha a sila cyklónu Amphan. Zdroj: Wunderground

Popoludní nášho času sa dostane nad pevninu do husto obývanej oblasti na pomedzí Indie a Bangladéša. Zasiahne priamo aj mesto Kalkata, kde v širšom okruhu žije až 15 miliónov ľudí.

Takýto silný cyklón zrejme napácha obrovské škody. Z ohrozenej oblasti už bolo evakuovaných niekoľko miliónov ľudí.

Bangladéšski úradníci zodpovední za zvládanie katastrof uviedli, že evakuovali približne dva milióny ľudí z pobrežných oblastí. Polícia v štáte Západné Bengálsko uviedla, že niektorí ľudia neboli ochotní opustiť svoje domovy z dôvodu šírenia koronavírusu.

 

Najnovšie správy