Svet je v plameňoch. Horí takmer na každom kontinente

06.09.2019 o 18:23 - V.A.
Článok

Nielen Amazonský prales či Sibír. Horí aj na Madagaskare, Austrálii či dokonca vo Francúzsku.

Svet je v plameňoch. Horí takmer na každom kontinente

Prvé rozsiahle požiare na svete vypukli na Sibíri, neskôr prišli hrozivé správy aj z Brazílie. V súčasnosti však môžeme povedať, že horí takmer polovica sveta. Kde sa nachádzajú ďalšie požiare?

Afrika

Na Africkom kontinente horí hlavne stredná a južná časť. Takisto ako v okolí Amazonky, požiare vznikli kvôli poľnohospodárom, ktorí vypaľovali vyschnutú trávu. Tieto požiare majú však výhodu, že vracajú do pôdy potrebné živiny a očisťujú ju od chorých rastlín.

Na Madagaskare však požiare ničia živý ekosystém a domov už aj tak ohrozených lemurov. Okrem nich sa na ostrove nachádza najviac známych, zato ohrozených druhov rastlín aj živočíchov. Ostrov stratil už 2% pralesov. Oheň takisto založili farmári kvôli odlesňovaniu a pestovaniu prevažne kukurice pre celosvetových dodávateľov tejto plodiny.

Madagaskar je posledným domovom lemurov, foto: Kim Reuter
Madagaskar je posledným domovom lemurov, foto: Kim Reuter

Austrália

Požiare z pretrvávajúceho sucha ohrozujú aj mestá a domy v Novom Južnom Walese a Queenslande. Horí hlavne v Tenerfielde a postupuje smerom na juh. Vidiecke požiarne hliadky varovali obyvateľov, aby ihneď opustili svoje domovy, ak zbadajú blížiacu sa líniu požiaru. Ten sa môže šíriť veľmi rýchlo, keďže je v oblasti veľké sucho a silný vietor.

Zakázaná je akákoľvek manipulácia s otvoreným ohňom, zváranie, brúsenie či spájkovanie na otvorenom priestranstve.

Požiare v Austrálii, foto: Cam Neville/The Guardian
Požiare v Austrálii, foto: Cam Neville/The Guardian

Európa

Nové požiare neobchádzajú ani Európu. Ešte včera horelo vo francúzskom Banyluse. Oheň je síce už pod kontrolou, ale zničených je 30 hektárov lesa. Bojovalo s ním 120 hasičov a situáciu komplikoval silný vietor a pretrvávajúce sucho. Kým však úplne vyhasne, potrvá to ešte pár dní.

Okrem toho vo Francúzsku horí alebo donedávna horelo ešte v asi štyroch ďalších oblastiach.

Jedno majú požiare spoločné - dlhodobé sucho, ktoré je spôsobené aj globálnym otepľovaním. Tie najväčšie vznikli ale ľudským pričinením.

Najnovšie správy