Svet od včera opäť žije na ekologický dlh. My sme na tom ešte horšie

23.08.2020 o 15:00 - Dominik Cenkner
  • Článok

Deň ekologického dlhu, teda deň, kedy svet vyčerpá všetky prírodné zdroje, ktoré Zem vyprodukuje za jeden rok, nastal v sobotu 22. augusta 2020. Ide však o všeobecný dátum, v každej krajine sa tento líši. Slovensko je preto z tohto pohľadu na tom podstatne horšie.

Svet od včera opäť žije na ekologický dlh. My sme na tom ešte horšie
Ilustračné. Foto: pixabay.com

Informácie vyplývajú zo správy Svetového fondu na ochranu prírody (WWF). Organizácia k tomuto dátumu dospela prostredníctvom výpočtov od partnera Global Footprint Network (GFN). V praxi to znamená, že od dnes až do 31. decembra žijeme na „úver“.

Do tohto dňa výrazne zasiahla aj epidémia koronavírusu. Takmer po celom svete sa totiž zaviedlo množstvo opatrení, ktoré mali, okrem iných i ekologický dopad. Práve vďaka tomu včerajší deň prišiel o tri týždne neskôr, ako tomu bolo v roku 2019.

Prezident organizácie GFN, Mathis Wackernagel, však aj napriek tomu vyjadril poľutovanie nad aktuálnou situáciou. Podľa neho sa tento deň neoddialil preto, že by sme to chceli, že by sme sa tak rozhodli, ale pre katastrofu.

Včerajší dátum však platí všeobecne pre celý svet. Jednotlivé krajiny sveta ho majú rôzny. Najdlhšie na ekologický dlh žijú tento rok obyvatelia Kataru a Luxemburska, a to od 11. resp. 16. februára. Naopak najkratšie budú na spomínaný úver žiť v Indonézii, kde tento deň nastane 18. decembra.

Slovensko na ekologický dlh žije už niekoľko mesiacov - konkrétne od 21. mája 2021. Zaraďuje sa tak medzi krajiny ako Čile, Grécko, Portugalsko či Španielsko. Presnú štatistiku si môžete pozrieť TU.

Najnovšie správy