Svetová lyžovačka na horách. Po výdatnom snežení však môže prísť neprí

Článok
Lyžiari aj prevádzkovatelia stredísk sa radujú. Nočné sneženie tu prinieslo toľko očakávanú snehovú nádielku

Uplynulé hodiny priniesli na naše územie výrazné zrážkové úhrny. Zatiaľ čo na juhu ľudí trápi voda, tak sever potrápilo výdatné sneženie. Cez naše územie sa presúvala výrazná tlaková níž v rámci ktorej sa nad našou oblasťou vlnil frontálny systém. Ten na naše územie prinášal výrazné zrážkové úhrny. Maximálne zrážkové úhrny sa pohybovali od 30 až do 60 mm zrážok. Tieto intenzívne zrážky spadli v priebehu cca 30 hodín, a tak na juhu Slovenska prudko stúpali vodné hladiny. Najmenšie rieky a potoky dosahovali úroveň až 3. povodňového stupňa.

Vyššie polohy potrápil sneh

Zatiaľ čo nižšie polohy bojovali s dažďom, tak vyššie polohy potrápilo sneženie. Včerajšie husté sneženie skomplikovalo prejazdnosť horských priechodov. Donovaly, Kremnické Bane a aj Vernár museli uzavrieť pre všetku dopravu.

Nádielka snehu celkom iste potešila lyžiarov, aj keď niektorým prevádzkovateľom lyžiarskych stredísk dala zabrať. V Jasnej dnes ráno museli lyžiari strpieť mnohé obmedzenia. Problémy nastali na severnej strane Chopku, keď na začiatku otváracích hodín neboli lanovky po nočnom snežení a mrznúcom daždi pripravené na prevádzku. Lyžiari si preto niektoré úseky museli vyšliapať po vlastných.

Napriek obmedzeniam však určite mnohých čerstvý sneh potešil. Išlo totiž o prvú tohtoročnú skutočne výdatnú nádielku prírodného snehu.

 

Jasná Live 11. 2. 2016⛄#jasna #jasnanizketatry

Posted by JASNÁ Nízke Tatry on 11. február 2016

takto to vo štvrtok vyzeralo v Jasnej, zdroj: Jasná Nízke Tatry

 

Sneh potešil aj Vysoké Tatry, zdroj: Vysoké Tatry

Dnešné ráno na Donovaloch, zdroj: PARK SNOW Donovaly

Ranný sneh na Martinských holiach, zdroj: Winter Park Martinky

Nádielka snehu na Kubínskej Holi, zdroj: SKI PARK Kubínska Hoľa

 

Lyžovačku si treba užiť. Najbližšie dni sa totiž oteplí

Ak si chcete vychutnať prašan a nádielku snehu, ktorá pribudla, tak treba na hory vyraziť čím skôr. Počasie totiž v nasledujúcich dňoch nebude moc priať. Z Atlantiku totiž cez centrálnu Európu začne postupovať brázda nižšieho tlaku vzduchu, po okraji ktorej začne do našej oblasti zatekať teplý vzduch od juhozápadu. Do pondelka však ešte výrazná zmena na horách nehrozí a napadnúť môže ešte 10 cm nového snehu.

Vyhliadky na utorok sú však veľmi negatívne. Nad Sardíniou by sa totiž mala prehĺbiť nová tlaková níž po okraji ktorej by k nám z Afriky mal prúdiť veľmi teplý vzduch.

Ak by sa súčasné predpovede naplnili, tak na juhu by teploty v utorok mohli stúpať až k +15°C. Oteplenie by sa však prejavilo na horách a vo všetkých lyžiarskych strediskách by mohlo celkom intenzívne pršať. Teploty by súčasne mali vystúpiť nad nulu, čo snehové podmienky celkom zaiste zhorší.

Očakávané maximálne teploty v utorok

Utorok je však ešte ďaleko a môžeme dúfať, že sa situácia zmení a teplý vzduch nepríde v takej očakávanej intenzite.

img