Svetové krajiny sa ďalej zaviazali znižovať emisie. 65% cieľ nepodporili

13.12.2020 o 12:50 - Ľubomír Franko
  • Článok

Aby sme zabránili najhorším dopadom klimatickej a ekologickej krízy, musíme do roku 2030 znížiť naše emisie CO2 v Európe aspoň o 65%. Na tomto sa zhodujú vedci z mnohých krajín. Počas virtuálneho globálneho klimatického samitu sa krajiny zaviazali na 55%, čo nestačí.

Svetové krajiny sa ďalej zaviazali znižovať emisie. 65% cieľ nepodporili

V sobotu, 12 decembra sa konal virtuálny globálny klimatický samit. Na piate výročie prijatia parížskej klimatickej dohody sa malo rokovať o dodržaní klimatického cieľa. Týmto cieľom je udržanie nárastu globálnej teploty výrazne pod hranicou 2 °C oproti hodnotám pred priemyselnou revolúciou a čo najviac sa usiľovať o to, aby nárast teploty neprekročil 1,5 °C. 

Aby bol tento cieľ realizovateľný, Európa musí do roku 2030 znížiť svoje emisie CO2 minimálne o 65%. Pokiaľ tento cieľ nesplní, parížska klimatická dohoda sa nedodrží a krajiny Európy ale aj celého sveta budú čeliť najhorším dôsledkom klimatickej krízy.

Na samite mali možnosť vystúpiť viaceré krajiny vrátane Slovenska. Postoj Slovenska v tejto veci bol jasný ešte pred samitom. Zatiaľ, čo premiér Igor Matovič sa sám prikláňal k cieľu 65%, Výbor NRSR pre európske záležitosti potvrdil oficiálnu pozíciu Slovenska na úrovni 55%.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová v sobotu vo videopríhovore v rámci virtuálneho globálneho klimatického samitu vyzvala lídrov krajín, aby sa boj proti klimatickej kríze stal spoločnou úlohou všetkých štátov. Potrebné je podľa jej slov konať rýchlo a solidárne. Prezidentka SR zdôraznila, že klimatické ambície znamenajú rozhodnutie konať. Poukázala na to, že napriek vedeckým poznatkom, ktoré máme k dispozícii, prispievame k vzniku ekologickej katastrofy. Na zmenu aktuálnej trajektórie potrebujeme podľa jej slov väčšie klimatické ambície. Pripomenula, že Slovensko podobne ako ďalšie krajiny v regióne zdedilo ťažký a energeticky náročný priemysel. Naša krajina je však pevne pripravená konať, povedala Čaputová. "Pre nás znamená klimatická akcia transformáciu celej spoločnosti. Berieme to ako investíciu do budúcich generácií, investície, ktoré nemôžeme opomenúť," povedala prezidentka SR v prejave.

Na samite vystúpili aj krajiny ako Francúzsko, Čína či Veľká Británia. Medzinárodné spoločenstvo by malo "masívne presmerovať verejné a súkromné finančné toky s cieľom zosúladiť ich s cieľmi parížskej klimatickej dohody", vyhlásil počas svojho prejavu francúzsky prezident Emmanuel Macron. Čínsky prezident Si Ťin-pching oznámil, že Čína do roku 2030 zníži emisie CO2 o viac než 65 percent v porovnaní s rokom 2005. Podiel nefosílnych energií na celkovej energetickej spotrebe v krajine by sa mal zvýšiť na približne 25 percent, uviedol Si Ťin-pching.

Napriek viacerým sľubom a dohodám sa lídri Európskej únie dohodli na cieli znížiť emisie o 55%. Oproti pôvodnej dohode 40% je to síce nárast, no napriek tomu to nemusí na dodržanie klimatickej dohody stačiť.

Na záver len pripomíname, že Slovensko už v najbližších rokoch prekročí spomínanú hranicu globálneho otepľovania. 

Nárast teploty na Slovensku je jednoznačný, zdroj: BerkeleyEarth
Nárast teploty na Slovensku je jednoznačný, zdroj: BerkeleyEarth
Najnovšie správy