Tajfún Bavi udrel na Severnú Kóreu. Zasiahol aj hlavné mesto

27.08.2020 o 15:30 - Severná Kórea - Veronika Salayová

Tajfún Bavi udrel dnes predpoludním na Severnú Kóreu. Tajfún prechádzal blízkosti hlavného mesta Pchjongjang, kde priniesol extrémne množstvo zrážok a spôsobil mnohé materiálne škody. 

Tajfún Bavi udrel na Severnú Kóreu. Zasiahol aj hlavné mesto
Vysoké vlny bičované tajfúnom Bavi narazili na pláž Haeundae v meste Busan v Južnej Kórei v stredu. Foto: AP/SHM

Tajfún Bavi v noci zo stredy na štvrtok prechádzal okolo Južnej Kórey a dnes predpoludním zasiahol pobrežie Severnej Kórey, kde spôsobil rozsiahle zosuvy pôdy a povodne. 

Tajfún prechádzal aj neďaleko hlavného mesta Severnej Kórey Pchjongjangu, kde silný vietor a intenzívne vetry spôsobili nemalé materiálne škody. Severne od Pchjongjangu spadlo extrémne množstvo zrážok, a to viac ako 200 mm. Spoločnosť KCTV informovala aj o zaplavenej rieku Taedong v hlavnom meste.

Vietor dosahoval rýchlosť okolo 115 km/h. Všetky medzinárodné aj vnútroštátne lety boli na polostrove zrušené.

Zdroj: NASA/SMH
Zdroj: NASA/SMH

Severokórejská centrálna televízia informovala o zaplavených cestách, vyvrátených stromoch a elektrických stĺpoch, poškodených domoch a pod.

Najviac skôd tajfún Bavi spôsobil v provinciách Severný Hwanghae a Južný Hwanghae, kde došlo k rozsiahlym zosuvom pôdy. Najväčšie zosuvy sú zaznamenané 31 km juhozápadne od hlavného mesta Pchjongjang. 

Južná Kórea, kde Bavi prešiel iba okrajovo, hlásila minimálne škody. Severná Kórea zatiaľ neinformovala o rozsahu škôd či možných obetiach a zraneniach.