Tajfún Nepartak čoskoro zasiahne Taiwan

Článok
Supertajfún Nepartak pravdepodobne napácha obrovské škody na Taiwane

Supertajfún Nepartak dorazí už čoskoro na ostrovy Taiwanu. Búrka sa podľa očakávaní udržiava na najvyššej piatej kategórii. Obyvatelia Taiwanu sa už naplno pripravujú na príchod tohto silného tropického cyklónu, ktorý pravdepodobne napácha obrovské škody. Tajfún totiž naberá na intenzite a prinesie extrémne zrážky.

Prípravy na Taiwane

Taiwanská služba Central Weather Bureau zdvihla varovanie pred tajfúnom pre celé územie Taiwanu. Očakáva sa, že najväčšie zrážky zasiahnu približne 14 regiónov a taktiež hlavné mesto Taipei. Taiwanská vláda vyslala takmer 36 000 vojenského personálu, 3409 vozidiel a 119 nepotopiteľných lodí na prípadnú pomoc v núdzi. Väčšina personálu asistuje na evakuačných prácach v hornatých oblastiach Yilan a Hualien. Viac ako 3000 turistov bolo evakuovaných z ostrovov Green and Orchid a zároveň bola do týchto oblastí zastavená aj lodná doprava.

Pripravujú sa aj vodohospodári. Tí už úplne vypustili takmer všetky vodné nádrže v štáte. Trpieť však budú aj aerolinky. Zrušené boli všetky lety a všetky letiská ostali po piatej hodine popoludní zatvorené. Lety museli zrušiť spoločnosti TransAsia Airways, Mandarin Airlines a čiastočne aj gigant China Airlines.

Satelitný snímok v reálnych farbách, zdroj: JMA and RAMMB/CIRA

Satelitný snímok z japonského satelitu HIMAWARIzdroj: JMA,RAMMB,CIRANOAA,NASA,JAXA,SSAI, Hal Pierce

Tajfún z meteorologického hľadiska

Tajfún Nepartak by mal doraziť na územie Taiwanu v piatok počas skorých ranných hodín. Doraziť by mal okolo tretej hodiny ráno ako tajfún štvrtej kategórie. Neskôr po prechode cez ostrov zoslabne a na ázijskú pevninu dorazí už ako tropická búrka. Najsilnejší však bude na Taiwane, kde počas piatku prinesie nárazy vetra až do 280 kilometrov za hodinu ! Podľa satelitnej analýzy NASA, tajfún dosahuje miestami zrážkovú intenzitu až 193 milimetrov za hodinu, čo je v prepočte 193 litrov na meter štvorcový za hodinu. Takéto zrážky s istotou spôsobia rozsiahlé záplavy. V kombinácii so silným vetrom bude takmer nemožné pohybovať sa vo vonkajších priestoroch.

predpoveď pohybu a intenzity tajfúnu Nepartak, zdroj: NOAA

Júl je prvým mesiacom v roku, kedy výrazne narastá výskyt tropických búrok v oblasti západného Tichého oceánu. Na Taiwan dorazí tento mesiac priemerne 0,86 tajfúnov. Viac búrok sa tu ešte vyskytuje v auguste, 1,13 tajfúnov/mesiac. 

img