FOTO: Tajfún zasiahol Kóreu. Odstavili jadrové elektrárne

04.09.2020 o 09:45 - Kórea - Veronika Salayová
  • Článok

Tajfún Maysak včera prešiel cez južné a východné pobrežie Južnej Kórey a účinky boli cítiť aj v Severnej Kórei. Štyri jadrové reaktory boli automaticky odstavené kvôli problémom s dodávkou elektriny. 

FOTO: Tajfún zasiahol Kóreu. Odstavili jadrové elektrárne
Foto: TVN 24

Vo štvrtok sa tajfún Maysak nachádzal východne od juhokórejského mesta Gangnung a smeroval do Severnej Kórey, kde taktiež spôsobil mnohé materiálne škody.

Vietor fúkal rýchlosťou 140 km/h. Silný vietor vyvrátil mnoho stromov, elektrických stĺpov, poškodil strechy a voda zaplavila cesty, domy aj autá. Evakuovaných bolo viac ako 2 200 Juhokórejčanov. Jedna žena z mesta Pusan zomrela po tom, čo ju zasiahlo rozbité sklo.

Štyri jadrové reaktory blízko prímorského metropolitného mesta v Kórejskej republike, v Pusane, boli automaticky odstavené kvôli problémom s dodávkou elektriny. Nebol zistený žiadny únik rádioaktívneho materiálu, uviedlo juhokórejské ministerstvo vnútra a bezpečnosti.

Dôsledky tajfúnu pocítili aj obyvatelia Severnej Kórey. Štátna televízia tam ukazovala záplavy v mestách Wonsan a Tanchon na východnom pobreží. Neexistovali žiadne informácie o ľudských úmrtiach. 

Severokórejská ústredná informačná agentúra uviedla, že záchranári usilovne pracujú na minimalizácii škôd spôsobených Maysakom. Kórejská ústredná tlačová agentúra (KCNA) uviedla,  že elektrárne zaviedli „precízne“ ochranné opatrenia na zabezpečenie stabilného napájania počas vyčíňania tajfúnu. 

Týmto sa však nepriaznivé poveternostné podmienky v tejto časti sveta nekončia. Tajfún Haishen sa blíži k Južnej Kórei a Japonsku. Na pevninu by mal doraziť v nedeľu alebo v pondelok.

Predpokladaná trasa tajfúnu Haishen. Zdroj: JWTC/TVN Meteo
Predpokladaná trasa tajfúnu Haishen. Zdroj: JWTC/TVN 24
Najnovšie správy