Takúto vlnu extrémnych horúčav Veľká Británia nezažila už 60 rokov!

14.08.2020 o 06:45 - Londýn - Veronika Salayová
  • Článok

Veľká Británia bojuje s vlnou horúčav už niekoľko dní. Podľa meteorológov sa takéto vysoké teploty udržiavali po takú dlhú dobu naposledy v 60. rokoch 20. storočia.

Takúto vlnu extrémnych horúčav Veľká Británia nezažila už 60 rokov!
Londýn. Foto: unsplash

Extrémne horúčavy postihli najmä Londýn a okolie. Oblasť okolo hlavného mesta prežíva najdlhšiu vlnu horúčav za šesť desaťročí.

Britská meteorologická kancelária Met sa vyjadrila, že už šiesty deň v poradí v okolí Londýna udreli teploty +34 °C. Naposledy mali takúto vlnu horúčav v roku 1961.

Aktuálne horúce počasie vytvára ideálne podmienky pre vznik búrok, a tak sa k vlne horúčav vo Veľkej Británii pridali aj silné búrky, ktoré postihli väčšiu časť Anglicka a Walesu, vrátane Liverpoolu, Bristolu, Oxfordu a Cardiffu.

Najsilnejšia búrka sa prehnala Škótskom v noci z utorka na stredu. Počasie spôsobilo veľa problémov na cestách a zaplavilo mnoho budov. Búrky boli natoľko silné, že dokonca zapríčinili aj vykoľajenie osobného vlaku v blízkosti Stonehaven v Aberdeenshire. Pri nehode zahynuli traja ľudia a šiesti sa zranili. 

Výstrahy búrok pokračujú vo veľkej časti Veľkej Británie až do pondelka 17. augusta. Okrem intenzívnych búrok hrozí aj krupobitie a následné povodne. 

Horúce počasie bude vo Veľkej Británii pokračovať do konca týždňa. Najteplejšie bude v južnej polovici Spojeného kráľovstva s teplotami okolo +33 °C. 

Najnovšie správy