Talianske mesto zahalil hustý dym. Horieť mohli toxické látky aj metán

16.09.2020 o 13:00 - Veronika Salayová

V stredovýchodnom Taliansku vypukol dnes nadránom rozsiahly požiar a bolo počuť aj výbuchy. Do ovzdušia stúpali mohutné kúdoly hustého štipľavého dymu.

Talianske mesto zahalil hustý dym. Horieť mohli toxické látky aj metán
Foto: Wanted in Rome

Prístavné mesto Ancona zachvátil v skorých ranných hodinách mohutný požiar. Z miesta požiaru stúpal čierny hustý dym, ktorý za krátky čas pohltil takmer celé mesto. Obyvateľom sa okamžite nariadilo, aby neotvárali okná a aby sa v exteriéri nepohybovali, ak nemusia. Miestne úrady rozhodli aj o dočasnom uzavretí škôl a univerzít, parkov a vonkajších športovísk.

Požiar vznikol z oblasti, kde sa nachádzajú sklady obsahujúce rozpúšťadlá, farby a iný potenciálne toxický materiál. Podľa svedkov bolo na mieste počuť aj výbuchy, a to v oblasti, kde sa mali nachádzať továrne na výrobu tekutého dusíka a metánu, uvádza agentúra ANSA.

Plamene zachvátili niekoľko budov a skladov s nebezpečne horľavým materiálom a na miesto okamžite dorazili talianski hasiči. Na mieste zasahovalo 16 hasičských jednotiek, a aj v týchto chvíľach (12.30 hod.) sú hasiči na mieste požiaru.

Z niektorých budov sa stále šíri hustý čierny dym, aj keď je požiar už pod kontrolou.

„Podľa prvých výsledkov monitoringu problémy so znečistením ovzdušia nie sú. Pokým však budeme čakať na konečné výsledky, je podľa nás dobré zaujať opatrný postoj,“ uviedla anconská starostka Valeria Mancinelliová.

Obete ani zranenia zatiaľ hlásené neboli.