Táto zima bude iná: Ako to vyzerá s lyžovaním tento rok?

16.11.2020 o 18:45 - Veronika Salayová
  • Článok

Pandémia nového koronavírusu zasiahla mnohé oblasti, zimné športy nevynímajúc. Bude vôbec možné sa tento rok dostať na lyžovačku? 

Táto zima bude iná: Ako to vyzerá s lyžovaním tento rok?
Ilustračné. Foto: unsplash

Aj keď pravá zima s poriadnou snehovou nádielkou ešte na Slovensko nedorazila, prvé výraznejšie sneženie sa už blíži. Snežiť na Slovensku bude už koncom tohto týždňa, približne od nadmorskej výšky 800 m n. m. 

Mnohí Slováci sa na príchod zimy tešia a ešte väčšmi na lyžiarsku sezónu. Tá však tento rok bude „iná“ a je ešte otázne, či sa vôbec Slováci v tomto kalendárnom roku postavia na lyže. 

Na Slovensku sa v súčasnosti lyžovať nedá, všetky lyžiarske strediská sú do odvolania zatvorené. Na Slovensku platí núdzový stav, ktorý potrvá do 29. 12. 2020, ak sa, samozrejme, dovtedy nič nezmení.

Slovenské lyžiarske strediská však nezaháľajú a už začali pripravovať zasnežovaciu techniku, aby mohli spustiť snežné delá, akonáhle nočné teploty klesnú pod nulu. Tatranské strediská už spustili aj testovaciu prevádzku snehových diel a pripravujú sa na možný štart tohtoročnej lyžiarskej sezóny. 

V okolitých krajinách to vyzerá veľmi podobne ako na Slovensku. Zalyžovať si nemôžeme ani v Rakúsku, Švajčiarku či v Taliansku, všade totiž platia veľmi prísne obmedzenia a zákaz rekreačného lyžovania.

Zopár európskych lyžiarskych stredísk je síce otvorených, ale lyžovať je povolené len profesionálnym športovcom, ako napríklad v talianskom stredisku Val Senales/Schnalstal či vo švajčiarskom stredisku Saas Fee.

 

 

Najnovšie správy