Tento rok môže byť najsuchší v histórii Nemecka

20.10.2018 o 14:55 - P.M.
Článok

Rok 2018 prináša do Nemecka mimoriadne suché počasie. Je pravdepodobné, že na niektorých staniciach zaznamenajú najsuchší rok v histórii. 

Tento rok môže byť najsuchší v histórii Nemecka

Tento rok priniesol aj do Nemecka sériu veľmi teplého počasia. Počasie však nebolo len teplé, ale aj suché. V Nemecku dosť často absentovali severozápadné prúdenia, ktoré prinášajú vlhkosť v podobe studených frontov. Tento rok sa zaradí k najsuchším v histórii a je vysoko pravdepodobné, že skončí na niektorých staniciach ako historicky najsuchší. 

Hladina Rýna v Kolíne, či v Dusseldorfe dosiahla historicky najnižšiu hladinu. Prekonala aj rekordne nízku hladinu v roku 2003.

Mnohé zásobníky vody sú naplnené len na mizivé percento zo svojho objemu. Napríklad nádrž v Edersee je v súčasnosti naplnená len na 10% svojho objemu.

Už teraz je takmer isté, že tento rok sa na niektorých miestach zapíše ako najsuchší rok v histórii. Napríklad v Berlíne tento rok napršalo len 280 mm, pričom rekordné minimum je z roku 1976, kedy napršalo 409 mm. Tento rok tak musí priniesť ešte 129 mm, aby dorovnal rekordné minimum, čo sa zrejme nestane. Vo Freiburgu musí dokonca napršať ešte viac ako 156 mm.