Teplo je aj za polárnym kruhom v Kanade. Teploty zlomili rekord

29.06.2020 o 07:10 - Kanada - Veronika Salayová
  • Článok

Na najchladnejšej výskumnej stanici v Kanade za polárnym kruhom namerali v sobotu +20 °C. Touto teplotou bol prekonaný doterajší rekord.

Teplo je aj za polárnym kruhom v Kanade. Teploty zlomili rekord
Ilustračné. Foto: unsplash

V tretej najsevernejšej stálej výskumnej a meteorologickej stanici na svete v Eureke sa teploty vyšplhali až na +20 °C, čo prekonalo doterajší júnový rekord.

Takéto vysoké teploty sú na tejto meracej stanici sú mimoriadne nevšedné. Priemerná teplota v mesiaci jún je +3 °C, čiže teplota + 20 °C, ktorú na tejto stanici namerali v sobotu, je o +17 °C vyššia ako je mesačný priemer.

Eureka, ktorá sa nachádza na ostrove Ellesmere v kanadskom území mesta Nunavut, má vo všeobecnosti najnižšiu priemernú ročnú teplotu spomedzi všetkých meteorologických staníc v Kanade. Ročná priemerná teplota je tu -18,8 °C.

Zdroj: Ogimet/Idókép
Zdroj: Ogimet/Idókép

Doteraz najvyššia zaznamenaná teplota na meracej stanici Eureka bola +20,9 °C v júni v roku 2009. V sobotu sa teploty veľmi priblížili celkovému rekordu spred 11 rokov.

Horúco za polárnym kruhom je aj v Škandinávii a na Sibíri, kde sú teploty približne o +12 °C vyššie, ako sú priemerné hodnoty.

Takéto vysoko nadpriemerné teploty za polárnym kruhom trápia mnohých odborníkov, ktorí hovoria o veľkej klimatickej zmene a o jej nepriaznivých dopadoch pre našu planétu.

Najnovšie správy