Teploty budú narastať. Budúci týždeň extrémne teplý

25.07.2018 o 12:10 - Ľubomír Franko
  • Článok

Počasie a našom území momentálne ovplyvňuje oblasť vysokého tlaku vzduchu so stredom nad západným Ruskom. Po jej okraji k nám od severovýchodu prúdi teplý a vlhký vzduch, ktorý sa dostáva do oblasti východnej Európy po okraji tlakovej níže so stredom nad Čiernym morom. 

Teploty budú narastať. Budúci týždeň extrémne teplý

Počas nasledujúceho týždňa sa situácia zmení. Tlaková níž nad Čiernym morom začne slabnúť a naopak, v oblasti západnej Európy sa vytvorí tlaková níž. Od juhozápadu tak začne do strednej Európy prúdiť mimoriadne teplý tropický vzduch. 

Teploty pôjdu nahor

Teploty budú už od dnes pravidelne presahovať +30 °C. Spočiatku len na juhu, no postupne už na viacerých miestach. Začiatkom týždňa sa budú teploty šplhať už na hodnoty +27 až +34 °C, naďalej sa však bude otepľovať. Horúčavy by mali vrcholiť v strede týždňa, kedy budú teploty atakovať tropické hodnoty aj na severe územia. V najteplejších oblastiach na juhozápade a juhovýchode Slovenska sa však teploty môžu vyšplhať až na +36 °C. 

Takto vysoké teploty rozhodne nie sú v našej oblasti bežné. Budú v priemere o 5 až 8 °C nad dlhodobým priemerom. 

Pridajú sa aj búrky

Horúce dni nám našťastie budú schladzovať búrky. Tie budú sústredené najmä v horských oblastiach, keďže prostrediu bude chýbať dynamika. Ich charakter bude prevažne stacionárny a ich hlavným sprievodným javom budú nerovnomerné intenzívne zrážky a krupobitie. Viac tu: 

Najnovšie správy